Obligacje można kupić przez Internet

Marek Knitter
opublikowano: 27-10-2000, 00:00

Obligacje można kupić przez Internet

Zakup obligacji za pośrednictwem Internetu ma tę przewagę nad tradycyjną metodą, że pozwala uniknąć obowiązku posiadania rachunku w biurze maklerskim. Ponadto sieć umożliwia stałe kontrolowanie własnych papierów wartościowych.

Od lipca 2000 r., poprzez Internet, prowadzona jest sprzedaż obligacji dwu- i czteroletnich, zaś od sierpnia — także trzyletnich. Aby kupić papiery wartościowe przez sieć, nie trzeba mieć rachunku w biurze maklerskim. Zakupu może dokonać każda pełnoletnia osoba fizyczna posiadająca dokument tożsamości, numer PESEL i NIP.

Prosta procedura

Wchodząc na stronę internetową www.obligacje.cdmpekao.pl, nabywca wypełnia formularz rejestracyjny, podaje m.in. wymyślone przez siebie hasło i praktycznie od razu może dokonywać zakupu. Musi przy tym zaznaczyć rodzaj (kod) obligacji, jakie chce nabyć oraz ich liczbę. Podczas składania dyspozycji klient zobowiązany jest jednak do podania przewidywanej daty wpłynięcia środków na rachunek CDM Pekao SA, gdyż właśnie wpłata jest warunkiem realizacji całej transakcji. Po wpłynięciu środków na rachunek CDM Pekao nabywca otrzymuje potwierdzenie realizacji zakupu na wskazany w formularzu rejestracyjnym adres poczty elektronicznej.

— Największą grupę nabywców stanowią osoby pomiędzy 40 a 50 rokiem życia. Częściej kupującymi są mężczyźni niż kobiety. Ponadto internauci, kupujący obligacje, przeznaczają na transakcje duże kwoty. Najwyższa wartość odnotowanego przez nas zakupu wyniosła aż 185 tys. zł — twierdzi Jan Kuźma, wiceprezes CDM Pekao SA.

Gwarancja bezpieczeństwa

Każdej transakcji nadawany jest odrębny kod — identyfikator zamówienia, który należy wpisać w tytule polecenia przelewu na rachunek CDM Pekao SA. Po złożeniu dyspozycji nabywca może sprawdzić historię swoich zleceń, w której znajdzie szczegółowe informacje o składanych dotychczas dyspozycjach, jak również może dowiedzieć się, czy dokonane ostatnio zlecenie zostało już zrealizowane. System informuje klienta także o ewentualnych nadpłatach na wybrane obligacje.

— Na razie jedyną możliwą formą zapłaty za obligacje kupione za pośrednictwem Internetu jest przelew. Tylko takie rozwiązanie gwarantuje bowiem stuprocentowe bezpieczeństwo. Obawiam się, że gdybyśmy nawet umożliwili dokonywanie płatności kartą kredytową, to niewiele osób chciałoby z takiej formy korzystać. Podawanie numeru karty kredytowej w Internecie nie jest jeszcze całkowicie bezpieczne. Wprowadzenie takiego rozwiązania wiązałoby się także ze skomplikowaną modyfikacją całego systemu zakupu, który nie byłby już taki prosty i przyjazny dla nabywców jak obecnie — przekonuje Jan Kuźma.

Marek Knitter

m.knitter@pulsbiznesu.com.pl

NA BIEŻĄCO: Na stronie zamieszczane są aktualne informacje o oprocentowaniu wszystkich obligacji detalicznych. Proste zestawienie oprocentowania może pomóc w podjęciu decyzji o wyborze odpowiedniego typu inwestycji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Knitter

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Obligacje można kupić przez Internet