Obligacje Włoch zdrożały dzięki pogłoskom o Draghim

opublikowano: 01-02-2021, 19:43

Obligacje Włoch były w poniedziałek lepiej notowane niż innych krajów eurolandu dzięki pogłoskom, że kandydatem na premiera jest Mario Draghi, były szef Europejskiego Banku Centralnego, pisze Reuters.

- Rynek optymistycznie patrzy na wynik kryzysu rządowego we Włoszech i zaczyna uwzględniać w cenach scenariusz, w którym Draghi zostaje premierem – powiedziała Althea Spinozzi, strateg rynku obligacji w Saxo Banku. – Ten scenariusz daje przekaz proeuropejski – dodała.

Rentowność benchmarkowych obligacji 10-letnich Włoch spadła w poniedziałek do 0,623 proc. z 0,643 proc. w piątek. Różnica między rentownością obligacji Włoch i Niemiec, uważana za wskaźnik ryzyka, zmniejszyła się do 112,6 pkt. bazowych ze 115,4 pkt. bazowych.

Mario Draghi, fot. Bloomberg
Mario Draghi, fot. Bloomberg

Reuters przypomina, że w ubiegłym tygodniu premier Włoch Giuseppe Conte złożył rezygnację w celu stworzenia nowej większości rządzącej i uniknięcia wyborów. W niedzielę pojawiła się nieoficjalna wiadomość, że Matteo Renzi, którego partia opuściła koalicję rządzącą powodując kryzys, opowiedział się za Draghim na stanowisku premiera. Dodatkowo w poniedziałek Renzi powiedział, że spodziewa się iż nowy rząd powstanie do końca obecnego tygodnia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane