Obligacji na minusie mniej o 2 bln USD

opublikowano: 16-01-2018, 15:01
aktualizacja: 16-01-2018, 15:06

Globalna kapitalizacja obligacji kwotowanych przy ujemnych rentownościach spadła w ciągu miesiąca o 2 bln USD, oblicza agencja Bloomberg.

Przyspieszenie tempa zaostrzania polityki głównych banków centralnych jest nieuniknione, obstawiają inwestorzy. Od wrześniowego dołka rentowności obligacji amerykańskiego skarbu o dwuletnim terminie zapadalności (czyli tych najbardziej wrażliwych na zmiany polityki Fedu) wzrosły o 75 punktów bazowych. To oznacza, że w tym czasie rynek zdyskontował aż trzy przyszłe podwyżki stóp procentowych za oceanem. Inną niż wzrost rentowności stanowiących globalny punkt odniesienia papierów USA oznaką tego stanu rzeczy jest topnienie puli obligacji o ujemnych rentownościach.

Zejście poniżej zera rentowności na znacznej części globalnego rynku obligacji, które zaobserwowano w 2014 r., od początku traktowano jako anomalię. W szczytowym momencie, w czerwcu 2016 r., przy ujemnych rentownościach handlowano obligacjami o wartości ponad 12 bln USD (jeszcze w sierpniu 2014 r. ta pula nie przekraczała 500 mld USD). Jednak wraz z ostatnią wyprzedażą na globalnych rynkach obligacji coraz rzadsza staje się sytuacja, w której inwestorzy chcą kupować papiery, które w razie utrzymania ich do zapadalności na pewno przyniosą im stratę. W ciągu miesiąca kapitalizacja obligacji o ujemnych rentownościach spadła o 2 bln USD i już po raz pierwszy od lipca tylko nieznacznie przekracza 7 bln USD.

„Kupowanie obligacji o ujemnych rentownościach miało sens, gdy inwestorzy oczekiwali, że dzięki obawom przed deflacją oraz spadkowi rentowności związanemu z programami skupu aktywów będą mogli wypracować zysk kapitałowy. Jednak perspektywa najszybszego od 2011 r. globalnego wzrostu, wyczerpywanie się mocy produkcyjnych oraz stabilny wzrost oczekiwań inflacyjnych dają bankom centralnym możliwość normalizacji polityki” – komentuje agencja Bloomberg.

Europejski Bank Centralny zapowiedział orientacyjnie koniec programów skupu aktywów na wrzesień 2018 r., jednak ostateczną decyzję w tej sprawie dopiero podejmą.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane