Obniżka ratingu pociągnęła Elektrim w dół

FABRYKI SPRZĘTU I NARZĘDZI GÓRNICZYCH GRUPA KAPITAŁOWA FASING SA
06-12-2001, 13:45

WARSZAWA (Reuters) - Kurs akcji Elektrimu zaczął spadać z powodu obniżenia przez agencję ratingową Standard&Poor's ratingu dla firmy i jej spółki zależnej, która wyemitowała obligacje o nominale 440 milionów euro.

W czwartek Standard&Poor's obniżył rating długoterminowy dla obligacji Elektrimu do B z BB-, a obligacji niezabezpieczonych, wyemitowanych przez spółkę zależną Elektrim BV w lipcu 1999 roku do CCC+ z B.

Obniżenie ratingów dla Elektrimu agencja uzasadniła obawami o zdolność Elektrimu do refinansowania długu i kurczącymi się perspektywami spółki na rynkach telekomunikacyjnym, kablowym i energetycznym.

S&P zwraca uwagę, że prawdopodobna sprzedaż Elektrimu Kable mogłaby pomóc Elektrimowi w restrukturyzacji zadłużenia. Agencja uważa jednak, że do sfinalizowania transakcji nie dojdzie przed 15 grudnia, kiedy to będzie musiał on wykupić obligacje - o ile o wykup obligatariusze się zwrócili.

Elektrim nie podał ilu obligatariuszy zażądało wykupu po cenie 109,22 procent nominału. Analitycy sądzą, że poprosiła o to lwia część posiadaczy papierów dłużnych spółki warszawskiego holdingu.

Zanim została opublikowana informacja o obniżeniu wiarygodności kredytowej Elektrimu kurs spółki zwyżkował o 0,6 procent. Po publikacji komunikatu S&P zaczął on jednak spadać. O godzinie 13.40 zniżkował już o 3,1 procent i akcje kosztowały 15,6 złotego.

"Z fundamentalnego punktu widzenia obniżenie ratingu nie zmienia obrazu spółki. Tym niemniej jednak jest to kolejny negatywny czynnik, który źle wpływa na wizerunek Elektrimu" - powiedział pragnący zachować anonimowość analityk z Warszawy.

((Paweł Kozłowski, Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 97 00, fax +48 22 653 97 80, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: FABRYKI SPRZĘTU I NARZĘDZI GÓRNICZYCH GRUPA KAPITAŁOWA FASING SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Obniżka ratingu pociągnęła Elektrim w dół