Obraz wart 120 mln EUR znaleziony na strychu

opublikowano: 12-04-2016, 11:47

Cieknący dach doprowadził do odnalezienie być może zaginionego obrazu Caravaggia.

Właściciel domu w Tuluzie udał się na strych, aby zlikwidować przeciek dachu. Znalazł tam obraz, który może być zaginionym dziełem „Judyta obcinająca głowę Holofernesowi” namalowanym ok. 1600 roku przez Caravaggia. Włoski malarz namalował dwa obrazy na ten temat. Jeden znajduje się obecnie w Narodowej Galerii Sztuki Antycznej w Rzymie. Drugi zaginął ok. sto lat po namalowaniu.

Obraz "Judyta odcinająca głowę Holofernesowi" z galerii w Rzymie
Wikipedia

Obecnie najważniejszym pytaniem jest to, czy znaleziony w Tuluzie obraz jest dziełem namalowanym przez Caravaggia. Jeśli tak, eksperci szacują jego wartość na 120 mln EUR. Francuski resort kultury woli nie ryzykować i uznał już obraz z „skarb narodowy”, co oznacza zakaz jego wywozu z kraju przez 30 miesięcy, dopóki eksperci nie wypowiedzą się co do autentyczności. Według rozgłośni Europe1, zainteresowane kupnem dzieła Caravaggia jest muzeum w  Luwrze, ale będzie musiało najpierw znaleźć na to pieniądze.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, local.fr

Polecane