OC zaczyna sezon wyprzedaży

opublikowano: 19-06-2017, 17:12
aktualizacja: 19-06-2017, 17:14

Maj nie przyniósł istotnych zmian w cenach obowiązkowych polis dla kierowców, ale coraz częściej zdarzają się promocje.

O 9 złotych – o tyle w maju wzrosła średnia cena OC komunikacyjnego. Jak wynika ze wspólnego raportu „Pulsu Biznesu” i Unilinka, największego pośrednika ubezpieczeniowego w segmencie majątkowym, w ubiegłym miesiącu za obowiązkową polisę kierowcy musieli zapłacić średnio 1175 zł. Maj był kolejnym miesiącem bez większych ruchów w bazowych taryfach ubezpieczycieli, a sytuacja na rynku – na pierwszy rzut oka – jest stabilna.

- Porównując ceny miesiąc do miesiąca, można powiedzieć, że stabilizacja cen polis OC się utrzymuje – mówi Igor Rusinowski, prezes Unilinka.

Zwraca uwagę, że kierowcy, którzy w maju musieli kupić polisę OC komunikacyjnego, zapłacili o 10 proc. więcej niż przed rokiem. W jego ocenie to odczuwalna zmiana, jednak największe podwyżki nastąpiły w pierwszej połowie 2016 r.

Nie oznacza to jednak, że na rynku polis komunikacyjnych nic się nie dzieje. Wręcz przeciwnie. Ceny w raporcie dotyczą ofert, jakie ubezpieczyciele przedstawiają agentom.  Na końcowe stawki wpływa jeszcze mechanizm promocji i zniżek, którymi dysponują pośrednicy. Pod koniec 2016 r. i w pierwszym kwartale 2017 r. ubezpieczyciele niechętnie godzili się na jego stosowanie. Zaczyna się to jednak zmieniać.

- Docierają do nas sygnały o selektywnych zniżkach wprowadzanych w ostatnich tygodniach przez niektórych ubezpieczycieli. Może to wynikać z chęci zwiększania udziału w rynku przez ubezpieczycieli usatysfakcjonowanych obecną dochodowością tego segmentu – mówi Igor Rusinowski.

W jego ocenie, takich ruchów nie można postrzegać jako zapowiedzi nowej wojny cenowej, która spowodowałaby istotny spadek cen polis OC. 

Na najniższą cenę obowiązkowego ubezpieczenia mogą liczyć kierowcy, którzy mieszkają w woj. świętokrzyskim i podkarpackim. W obu polisa kosztuje średnio mniej niż 1 tys. zł. Najdrożej jest w woj. dolnośląskim i pomorskim, gdzie za ochronę trzeba zapłacić ponad 1,3 tys. zł. Ciekawostką jest natomiast sytuacja w woj. kujawsko-pomorskim, w którym kierowcy mogą w tym roku kupić ubezpieczenia taniej niż rok temu. Za polisę wystawioną w maju musieli średnio zapłacić 1235 zł, a rok temu - ponad 1,3 tys. zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Gawrychowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy