Ocena ofert jest obowiązkowa

Jolanta Sierżan
16-09-2003, 00:00

Zamawiający nie może odrzucić prawidłowej oferty przed oceną — orzekli arbitrzy UZP.

Centrum Naukowo-Badawcze Mostostar Wrocław wygrało rozprawę przeciw Zarządowi Dróg i Komunikacji (ZDiK) we Wrocławiu przed Komisją Arbitrów Urzędu Zamówień Publicznych. Sprawa dotyczyła przetargu na projekt koncepcji wiaduktu między ulicami stolicy Dolnego Śląska.

Do przetargu zgłosiły się firmy mostowo-drogowe zatrudniające architektów. Mostostar spenił wymogi formalne — wykonał projekt i złożył go w terminie. Po długim okresie oczekiwania Mostostar otrzymał informację od ZDiK, że jego oferta nie będzie rozpatrywana. Jednym z powodów były — według zamawiającego — wysokie koszty związane z późniejszym wykonaniem projektu.

Arbitrzy wydali werdykt odwołujący dotychczasowe ustalenia i nakazujący ZDiK ogłoszenie ponownego przetargu. Zasądzono również od tej firmy koszty postępowania arbitrażowego wysokości 3880 zł.

Arbitrzy powołali się na rozporządzenie Rady Ministrów z 5 sierpnia 1997 r. dotyczącego ogłaszania przetargów na prace twórcze i projektowe. Wymaga się w nim ustalenia całego kręgu osób spełniających wymagania i dysponujących zdolnościami do wykonania zlecenia. Zamawiający nie może pominąć przy ocenie żadnej oferty. Stwierdzono również, że bezpodstawny jest zarzut dotyczący wysokich kosztów wykonania projektu, bo stanowiły one jedynie 40 proc. kryteriów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jolanta Sierżan

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Ocena ofert jest obowiązkowa