Czytasz dzięki

Ochrona interesów w toku

opublikowano: 17-02-2015, 00:00

W przepisach przejściowych trzeba uwzględniać, że firmy nabyły prawo do amortyzacji.

Konstytucja nakłada na ustawodawcę obowiązek formułowania nowych przepisów regulujących działalność gospodarczą, z zagwarantowaniem stabilizacji reguł jej prowadzenia, czyli poszanowania interesów w toku — podkreślają Pracodawcy RP w związku z niedawnym wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego. Orzeczenie dotyczyło nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT) z listopada 1999 r.

Nowela pozbawiła podatników dokonywania od 2000 r. odpisów amortyzacyjnych z racji prawa użytkowania udziału w nieruchomości, wprowadzonego wcześniej do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w pytaniu prawnym do TK zwrócił uwagę, że ustawodawcę wiąże zasada zaufania obywatela do państwa.

Jeżeli w przepisie prawa zapewniono obywatela, że przez pewien czas będą go obowiązywać pewne reguły i rozpocznie on konkretne działania, to reguł tych nie można zmieniać na jego niekorzyść. Trybunał rozstrzygnął, że nowela uniemożliwiła dokończenie przedsięwzięć rozpoczętych zgodnie z przepisami obowiązującymi w chwili ich inicjowania.

— Ustawodawca musi w odpowiednich przepisach przejściowych uwzględniać sytuację podatników, którzy prowadząc działalność gospodarczą, korzystali z prawa do amortyzacji z tytułu prawa użytkowania udziału w nieruchomości oraz innych wartości niematerialnych i prawnych — mówi Klaudia Kaniecka z Komitetu Podatkowego Pracodawców RP.

cc937a7e-4287-11ea-b77f-2e728ce88125
Puls Firmy
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
Puls Firmy
autor: Sylwester Sacharczuk
Wysyłany raz w tygodniu
Sylwester Sacharczuk
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane