Ocieplenie na linii rząd - samorządy

16-02-2012, 18:52

Resort finansów się ugiął. Limity deficytów będą mniej bolesne.

Ryszard Grobelny
Zobacz więcej

Ryszard Grobelny

Prezydent Poznania Ryszard Grobelny uważa, że podczas czwartkowego posiedzenia zespołu ds. systemu finansów Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego doszło do zbliżenia stanowisk ws. poziomu deficytu sektora samorządowego, czyli tzw. reguły wydatkowej. Zgodnie z ustaleniami, w roku 2012 deficyt sektora samorządowego wynosiliby tyle, ile samorządy zaplanowały, czyli 10,5 mld zł. W kolejnych latach byłby zmniejszany: do 10 mld w 2013 r. oraz 9 mld zł w 2014 r. W roku 2015 - poinformował Grobelny - wynosiłby 0,5 proc. PKB. Wcześniej resort chciał, by limity wynosiły odpowiednio 10, 9, 8 i 0,4 PKB.

Grobelny zaznaczył, że strona samorządowa jest przekonana, że realny deficyt będzie mniejszy niż poziom uzgodniony z resortem finansów.
- Uważamy, że nie będziemy mieć tak wysokich deficytów - podkreślił.
Zdaniem strony samorządowej obecnie obowiązująca ustawa o finansach publicznych zawiera rozwiązania wystarczające do utrzymania preferowanego deficytu jednostek samorządu terytorialnego.
- Wielokrotnie podkreślaliśmy, że dyskusja o tej nowelizacji jest dyskusją zastępczą i nie dotyczy głównych problemów samorządów w Polsce - zaznaczył Grobelny.

Podczas czwartkowego posiedzenia zespołu doszło także do zbliżenia stanowisk rządu i strony samorządowej w spornej sprawie przejmowania przez władze lokalne odpowiedzialności za zobowiązania finansowe Komunalnych Osób Prawnych (KOP-ów), szczególnie ZOZ-ów, ale także m.in. instytucji kultury. Samorządy argumentowały, że nie mogą za nie w pełni odpowiadać, ponieważ nie mają wpływu na ich budżety.  Grobelny poinformował, że w czwartek ustalono, że w 2012 r. zadłużenie ZOZ-ów nie będzie w ogóle brane pod uwagę przy określaniu deficytów samorządów. Z kolei po roku 2012 nie będzie brane pod uwagę w takich przypadkach, gdy samorządy przekształcą ZOZ-y w spółki.

Ustalenia zespołu ds. systemu finansów musi jeszcze zaakceptować Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego, która zbiera się w przyszłą środę. Zdaniem Grobelnego dojdzie do tego "z dużym prawdopodobieństwem".

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Samorządy / Ocieplenie na linii rząd - samorządy