Oczekiwane silne wahania na walutach

Wojciech Smoleński, IDMSA
opublikowano: 07-08-2009, 12:10

Dzisiejsze dane z rynku pracy będą bardzo ważnym wydarzeniem rynkowym i należy oczekiwać dużej zmienności notowań eurodolara. Jak handlować na walutach w takim dniu?

Przede wszystkim trzeba przeczekać pierwszą reakcję rynku, która bardzo często jest w całości znoszona zanim następuje właściwy ruch. Mediana oczekiwań analityków to spadek miejsc pracy o 328 tysięcy, ale zakres prognoz waha się między 150 (Deutsche Bank Securities) a  460 tysięcy (Informa Global Markets).  Mówi się o "cichych" oczekiwaniach rynku na znacznie lepsze dane w postaci spadku liczby miejsc pracy o jedynie 200 tysięcy (jest to przy okazji prognoza Goldman Sachs).  Potwierdzenie tych "cichych" oczekiwań powinno skutkować silnym ruchem wzrostowym na parach jenowych, w tym na dolarze do jena. Lepsze dane wzmocnią popyt na ryzyko i w rezultacie dolar może tracić do euro i innych walut wyżej oprocentowanych.  Za lepszymi danymi przemawiają: niższe odczyty tygodniowe, drugi z rzędu spadek redukcji zatrudnienia według raportu challengera, raport ADP wskazujący na najniższy poziom zwolnień od października ubiegłego roku oraz znaczący wzrost komponentu związanego z zatrudnieniem w indeksie ISM dla przemysłu.  Z drugiej strony gorszy odczyt indeksu ISM dla usług, a w szczególności komponentu związanego z zatrudnieniem wprowadza element niepewności. Szczególnie, że sektor usług stanowi dużo większą część gospodarki od przemysłu.  Ponadto w ostatnim okresie spadały wskaźniki związane z zaufaniem konsumentów, które jest skorelowane z kondycją rynku pracy. 

Reakcja giełdy na dane może być dość stonowana. Zdecydowanie największa zmienność będzie panować na walutach (w szczególności na parach jenowych i dolarowych) i surowcach.

EURPLN

Złoty dzisiaj lekko umacnia się po 3-dniowej serii osłabienia. Do publikacji danych NFP notowania EURPLN powinny pozostawać w wąskim zakresie, w pobliżu 4,15. Podobnie jak na eurodolarze pierwsza reakcja na parach złotowych może okazać się fałszywym sygnałem.  W przypadku lepszych danych złoty powinien się umocnić w kierunku 4,12 za euro. Największej zmienności należy spodziewać się na parze USDPLN. Na tej parze możliwy jest ruch nawet o 7-8 groszy.  Najbliższym oporem na EURPLN pozostaje strefa 4,20-4,22.  

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

EURUSD

Kilkudniowa konsolidacja na eurodolarze zakończyła się nieśmiałym wybiciem dołem, którego zasięg był stosunkowo niewielki. W kontekście spodziewanej dzisiaj dużej zmienności notowań taki ruch ma raczej niewielkie znaczenie prognostyczne.  Po publikacji danych NFP można spodziewać się ruchu o zakresie około 150 pipsów. W większości przypadków z ostatnich kilku miesięcy pierwsza reakcja rynku nie była dobrym momentem na wejście w pozycję. Co więcej, notowania często nie tylko znosiły pierwszy ruch, ale właściwy kierunek okazywał się przeciwny do pierwszej reakcji. W przypadku lepszych danych wzrostowy impuls powinien doprowadzić do ustanowienia nowego szczytu na EURUSD. Możliwy zakres ruchu w pierwszej reakcji to 1,4485. 

GBPUSD

Funt znalazł się pod presją sprzedających w reakcji na niespodziewaną decyzję Banku Anglii o rozszerzeniu programu "kwantytywnego łagodzenia" o kolejne 50 miliardów funtów. Większość analityków spodziewała się wstrzymania programu ze względu na wyraźną poprawę danych makroekonomicznych napływających z Wielkiej Brytanii.  Niezależnie od zachowania samego funta dzisiaj notowania GBPUSD będą uzależnione od reakcji rynku  na dane NFP. Osłabienie dolara po danych może doprowadzić do ruchu testującego ostatnie szczyty na GBPUSD. Byłaby to według nas dobra okazja do zajęcia krótkiej pozycji w funcie.

USDJPY

Wczorajsza próba wybicia górą na USDJPY nie powiodła się ze względu na pogorszenie sentymentu na giełdach. Rynek redukował nieco ekspozycję na ryzyko przed dzisiejszymi danymi z amerykańskiego rynku pracy. Dane powinny być katalizatorem silnego ruchu na parach jenowych.  Dolar powinien umocnić się w relacji do jena w przypadku lepszych danych (chociaż pierwszy ruch może być spadkowy ze względu na silną reakcję na eurodolarze). Dobre dane wzmocnią apetyt na ryzyko. Gorsze dane powinny doprowadzić do umocnienia jena w stosunku do dolara. Najbliższym oporem będzie zniesienie 61,8% fibo przy 96,15. Silniejszym oporem będą okolice 97 jenów za dolara.

Autor: Wojciech Smoleński
 
 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Wojciech Smoleński, IDMSA

Polecane