Oczekiwane silne wzrosty w Europie. Ale…

  • Emil Szweda
opublikowano: 28-02-2013, 09:14

Ben Bernanke odwołał korektę na rynkach zapewniając w Kongresie, że Fed utrzyma dotychczasową politykę. Wcześniej jednak na wykresach kluczowych giełd powstały średnioterminowe formacje spadkowe.

W środę notowania w Europie zaczęły się od kontynuacji spadków, jednak miały one ograniczone rozmiary i zatrzymały się albo na minimach z wtorku, albo na minimach poprzedniej sesji korekcyjnej z 21 lutego. W każdym razie nie stało się nic groźnego, a inwestorzy wyczekiwali na istotne wydarzenia okołorynkowe. Wszystkie z nich zostały uznane za dobry omen – Włochy uplasowały na rynku emisję obligacji (ale za cenę wyższej rentowności), indeks podpisanych umów kupna domów w USA wzrósł niespodziewanie mocno, a Ben Bernanke zapewnił Kongres, że Fed będzie kontynuował dotychczasową politykę skupu aktywów (przypomniał też, że kongresmeni mają pilniejszą sprawę do załatwienia, to jest podniesienie limitu zadłużenia USA o 85 mld USD do końca lutego). Inwestorzy nie potrzebowali niczego więcej – ostatnie godziny handlu w Europie przyniosły silne wzrosty, inwestorzy niemal wyrywali sobie akcje. CAC i IBEX zyskały po 1,9 proc., DAX 1 proc., nawet WIG20 – europejski maruder – wzrósł o 0,9 proc.

Na Wall Street atmosfera była oczywiście bardzo podobna. Dow Jones zyskał 1,3 proc. i wspiął się na pięcioletnie maksimum. Indeks szerokiego rynku – S&P 500 – także zyskał 1,3 proc., ale do szczytu z poprzedniego tygodnia wciąż brakuje mu 1 proc. Tu właśnie zaczynają się potencjalne schody. Kolejne szczyty S&P (z 25 lutego i wczoraj) wypadają na coraz niższych poziomach. Wiadomo też, że S&P brakuje kilku procent by zaatakować historyczny szczyt z 2007 i 2000 r. – są to bardzo poważne poziomy oporu. Nie można jednak przesądzić, że nie zostaną pokonane. Poważniej wygląda sytuacja w Europie, gdzie na wykresie DAX powstała formacja gwiazdy wieczornej. W we wtorek już po raz drugi w ostatnich dniach na wykresie pojawiła się luka bessy osieracając poniedziałkowy wyskok indeksu. Nastroje w czwartek rano są znakomite – to prawda. Bez dwóch zdań zaczniemy dzień od zwyżki, która może być bardzo mocna. Jednak to właśnie znakomite nastroje są okolicznością sprzyjającą powstawaniu korekt spadkowych – nie wolno o tym zapominać.

Inwestorzy w Azji niezbyt się tym wszystkim przejęli, zwłaszcza że również Margio Draghi powiedział, że ECB nie widzi podstaw do rewidowania prowadzonej polityki skoro inflacja słabnie, a wzrost w Europie jest bardzo słaby. Do tego produkcja przemysłowa w Japonii wzrosła o 1 proc. (oczekiwano 1,5 proc., ale dziś to nie istotne), siódmy miesiąc z kolei. Rynek zignorował dane o nieoczekiwanym spadku produkcji w Korei – Kospi wzrósł o 1,1 proc., Nikkei o 2,7 proc. (także dlatego, że premier mianował następcę szefa banku centralnego, jak się spekuluje, uległego wobec siebie), indeks giełdy w Szanghaju wzrósł o 2,3 proc.

Kluczowe dla dalszych losów rynków jest przełamanie szczytów z poniedziałku (intra-day). Jeśli to się nie uda, korekta może wrócić bardzo szybko zaskakując dzisiejszych optymistów. Przełamanie da efekt odwrotny – ostrożni znów zostaną na peronach.


Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Emil Szweda, Open Finance

Polecane