Oczy bolą, kiedy widzę gargamele w różu

opublikowano: 23-09-2022, 13:30
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Bogusław Barnaś, architekt, założyciel BXB studio, uważa, że jako esteta i perfekcjonista nie zazna satysfakcji, bo świat nigdy nie będzie idealny. Stara się go jednak upiększyć – Małopolska Chata Podcieniowa, którą zaprojektował, znalazła się na liście 322 najlepszych obiektów, które powalczą o zwycięstwo w konkursie Dezeen Awards 2022.

Deszcz nagród:
Deszcz nagród:
Małopolska Chata Podcieniowa z BXB studio Bogusława Barnasia ma na koncie wiele wyróżnień. Jednym z najważniejszych jest zwycięstwo w międzynarodowym konkursie Global Design Architecture Awards – Rethinking the Future w kategorii Prywatna Rezydencja – budowlę okrzyknięto najpiękniejszym domem jednorodzinnym na świecie.
Slawomir Slusarczyk

Zaczynał karierę u Normana Fostera, którego Encyklopedia PWN uznaje za jednego z najwybitniejszych współczesnych architektów. Pracował m.in. w Niemczech i Wielkiej Brytanii. Jego wyjazdy z Polski zawsze kończyły się powrotami, choć…

– Bolą mnie oczy, kiedy widzę kraj tonący w bilbordach. Fatalne nowe osiedla, czasem gorsze od tych z PRL. Bolą mnie oczy, gdy widzę gargamele w różu. Wysokie betonowe płoty i wylewający się na ulice brak poczucia estetyki. Bolą mnie oczy, ale i serce, gdy widzę ogrodzone osiedla i sąsiadów rozmawiających ze sobą przez siatkę. Zniszczony krajobraz, zaufanie i tkankę społeczną będziemy odbudowywali przez pokolenia – mówi Bogusław Barnaś, szef studia architektonicznego BXB.

W Nowym Jorku też nie raz bolały go oczy, uważa jednak, że to niesamowite, wręcz magiczne miasto. Za to w Szwajcarii, którą uznaje za piękny i poukładany kraj, jego oczy stale się radują. BXB studio sporo tam projektuje.

– Olbrzymie wrażenie zrobiła też na mnie Norwegia. Oslo to najzdrowsza społecznie tkanka miejska, jaką widziałem. Ale piękne są też Włochy, które lubię najbardziej – przyznaje architekt.

Dizajnerska lokata kapitału

Konkretna wartość:
Konkretna wartość:
Projekt architektoniczny jako wartość intelektualna jest wymiernym nośnikiem inwestycyjnym – mówi Bogusław Barnaś, szef BXB studio. Na zdjęciu z makietą nagradzanego Domu Polskiego.
materiały prasowe

Od kilku sezonów BXB jest na fali. Ich Dom Polski i Małopolska Chata Podcieniowa – jako jedyne projekty z Polski – znalazły się w finale konkursu The Plan Award 2022 w kategorii Dom. Organizatorem tego renomowanego konkursu architektonicznego jest wydawca włoskiego magazynu „The Plan”.

W 2021 r. Małopolska Chata Podcieniowa zwyciężyła w międzynarodowym konkursie Global Design Architecture Awards – Rethinking the Future w kategorii Prywatna Rezydencja – budowlę okrzyknięto najpiękniejszym domem jednorodzinnym na świecie. Projekt chaty został też nagrodzony w The European Property Awards 2021-2022, europejskiej części konkursu International Property Awards, jednego z najważniejszych plebiscytów w branży nieruchomości komercyjnych i mieszkaniowych.

Także German Design Council – organizacja, którą w 1953 r. powołał niemiecki parlament – przyznała BXB nagrody: German Design Award 2022 Special za Małopolską Chatę Podcieniową ze względu na unikalne nawiązanie do lokalnej tradycji, nowatorski dizajn i zrównoważoną, proekologiczną strukturę dostosowaną do miejsca i lokalnego klimatu oraz Iconic Award 2022 w kategorii Innowacyjna Architektura za Dom Polski.

Deszcz nagród spadł też na Polską Zagrodę, stare gospodarstwo zmienione w nowoczesną rezydencję mieszkalną. Najważniejsza to miejsce na konkursowej shortliście World Architecture Festival Awards 2022 w kategorii House and Villa – (Rural/Coastal). Wymieniać można długo.

Gala A' Design Award:
Gala A' Design Award:
W 2021 r. Bogusław Barnaś otrzymał podwójną nagrodę A' Design Award za realizację Polskiej Zagrody oraz Małopolskiej Chaty Podcieniowej. To pierwszy w historii konkursu nazywanego Oskarami dizajnu przypadek przyznania dwóch statuetek tej samej pracowni za projekty domów jednorodzinnych.
archiwum prywatne

Projekty studia – którego szefa portal Property Design umieścił na liście 10 najlepszych polskich architektów – to lokata kapitału. W 2021 r. po otrzymaniu nagrody za najpiękniejszy dom świata Bogusław Barnaś mówił dla portalu Wyborcza.pl, że właściciel tego domu otrzymuje propozycje jego odkupienia nawet za 10 mln zł, ale nie sprzedaje. Przyznał, że zastanowi się dopiero, gdy usłyszy kilkanaście mln zł.

Jak to się przekłada na kolejne zlecenia – są ciekawsze, lepiej płatne, składane przez klientów, którzy nie boją się utraty prywatności spowodowanej przez hałas, jaki wywołają nagrody?

– Nowi klienci cenią to, że moje domy zdobywają uznanie na arenie międzynarodowej. Prawie wszyscy chcieliby, aby ich dom był równie udany i nagradzany. Choć mamy również klientów, którym zależy na dyskrecji, i dla nich też projektujemy. Myślę, że nagrody nie wpływają na utratę prywatności. Ludzie domy fotografują, ale to się dzieje na etapie budowy, zatem jeszcze przed hałasem medialnym. Domy budzą emocje i zainteresowanie. Pewne znaczenie dla klientów ma też to, że nieruchomości znacząco nabierają wartości. To sprawia, że projekt jako wartość intelektualna jest wymiernym nośnikiem inwestycyjnym – podkreśla architekt.

Oko smoka

Dom z Grotą:
Dom z Grotą:
Aktualnie w pracowni powstaje bajkowy nawiązujący do legendy o smoku wawelskim. Ma ogród na dachu i przy domu, pod którym znajduje się wielka grota z zielenią leśną. Na elewacji grota tworzy wentylacyjny komin, który ułatwia cyrkulację powietrza nasyconego leśnym mikroklimatem. W grocie znajdzie się architektoniczne smocze oko – przeszklony basen odbijający się w lustrzanej podbitce domu.
materiały prasowe

Rekordowa liczba propozycji jednego dnia to aż 30 zapytań. Zazwyczaj klienci proszą o dom 200-400 m kw. Architekt w swoich wyborach kieruje się wartością zadania projektowego. Im bardziej świadomy i wymagający klient, tym lepiej. Koszty projektu domu w BXB studio są dość wysokie. Najdroższe, które polegają na kompleksowym opracowaniu większej rezydencji w zakresie architektury, projektu wnętrza i ogrodu, przekraczają 1 mln zł. Ale studio projektuje też domy o małym metrażu – najmniejszy około 60 m kw. – i znacznie skromniejszym budżecie.

– Staliśmy się specami od domów. Słyniemy z tego, że nasze budynki są ekologiczne, zbliżają ludzi do natury. Projektujemy rezydencje w całej Europie, głównie w Szwajcarii, Wielkiej Brytanii i Niemczech. Coraz częściej projektujemy obiekty wielorodzinne, apartamentowce. Pierwszy był Eco Warsaw Tower, który nie doczekał się realizacji, jednak został uznany najekologiczniejszym projektem w Polsce. Projektujemy też kilka założeń urbanistycznych. Jedno pod Krakowem, gdzie na kilkudziesięciu hektarach powstanie Polska Wioska Przyszłości złożona z kilkuset domów jednorodzinnych. Miejsce unikalne ze względu na walory krajobrazowe, najwyższej jakości ekologiczną architekturę zakorzenioną w tradycji, harmonijny układ urbanistyczny i niespotykaną wcześniej filozofię. Kolejne założenie powstanie na Warmii. Na 20 ha zaprojektowaliśmy 40 domów jednorodzinnych i centrum usługowe złożone z czterech budynków formujących niewielki rynek miejski. Trzecie założenie projektujemy dla klienta z Zurychu, który zamierza wybudować osadę 20 domów w województwie dolnośląskim – wylicza szef BXB.

Dom Polski:
Dom Polski:
Architekt wyjaśnia, że projekt jest syntezą polskich drewnianych, wiejskich chałup i drewnianych kościółków zrębowych. Nawiązuje stylistyką do kultury ludowej, malowniczych kościołów krytych gontem, smukłych dzwonnic i staropolskich dworów bogatych w niesamowite konstrukcje z bali.
materiały prasowe

Aktualnie w pracowni powstaje bajkowy Dom z Grotą nawiązujący do legendy o smoku wawelskim. Ma ogród na dachu i przy domu, pod którym znajduje się wielka grota z zielenią leśną. Na elewacji grota tworzy wentylacyjny komin, który ułatwia cyrkulację powietrza nasyconego leśnym mikroklimatem. W grocie znajdzie się architektoniczne smocze oko – przeszklony basen odbijający się w lustrzanej podbitce domu. To ekologiczny projekt złożony funkcjonalnie, znaczeniowo i jakościowo.

– Dotąd walczyliśmy o każde drzewo. O to, by jak najmniej terenu zielonego zabudować. Ten dom jest przełomem, bo tworzymy więcej terenów zielonych niż na niezabudowanej działce. Na dachu mamy łąkę kwiatową, a pod domem leśną grotę – cieszy się architekt.

Dzielnice z potencjałem

Polska Zagroda:
Polska Zagroda:
Deszcz nagród spadł też na stare gospodarstwo zmienione w nowoczesną rezydencję mieszkalną. Najnowszym osiągnięciem jest miejsce na konkursowej shortliście World Architecture Festival Awards 2022 w kategorii House and Villa – (Rural/Coastal).
© Piotr Krajewski http://pkrajewski.pl

O najpiękniejszym domu świata też mógłby opowiadać godzinami.

– Aby dobrze opowiedzieć historię Chaty Podcieniowej, trzeba sięgnąć do jednego z pierwszych moich projektów. To Dom Polski. Jest syntezą polskich drewnianych, wiejskich chałup i drewnianych kościółków zrębowych. Nawiązuje stylistyką do kultury ludowej, malowniczych kościołów krytych gontem, smukłych dzwonnic i staropolskich dworów bogatych w niesamowite konstrukcje z bali. Dom jest współczesną interpretacją bogatego i unikalnego polskiego dziedzictwa kulturowego, nieeksplorowanego we współczesnym dizajnie. Potem powstała Chata Podcieniowa dla klienta, który jest fotografem. Poprosił o kontynuację myśli projektowej zakorzenionej w polskiej tradycji. Chciał otrzymać projekt nowatorski, nietypowy, mimo że przepisy planistyczne ograniczały możliwości kreacji ciekawej formy. Postanowiłem nawiązać do domów podcieniowych w nieodległej Lanckoronie. Historyczne podcienia tych domów osłaniały front przed deszczem i działaniem słońca. Podcienia podążały za topografią terenu, tworząc podcieniowe schody. Nasz dom mierzył się z podobnymi problemami, zatem nawiązanie do sprawdzonych w regionie tradycyjnych rozwiązań uznałem za właściwe. Dostosowaliśmy się również do zapisów planu miejscowego, który pozwalał na budowę jedynie domu parterowego z poddaszem o dachu dwuspadowym. Mimo restrykcyjnych zapisów udało się nam wykreować ciekawą strukturę budynku. Wykorzystaliśmy topografię widokowej działki i wydzieliliśmy aż pięć poziomów mieszczących się w definicji obiektu dwukondygnacyjnego. Tym samym zaprojektowaliśmy dizajnerski i nowatorski budynek. Jednocześnie ponadczasowy, bo zakorzeniony w tradycji. Dzięki temu ma duszę, głębię, jest czymś więcej niż tylko nowoczesnym budynkiem – chwali najpiękniejszy dom jego twórca.

Dobra passa:
Dobra passa:
Polska Zagroda ma też na koncie srebrną statuetkę A’Design Award i nominację do Nagrody Roku SARP. W 2021 r. zdobyła nagrodę Salonu Architektury przyznawaną przez Małopolską Izbę Architektów Rzeczpospolitej Polskiej.
Rafał Barnaś

Od ponad 10 lat tworzy w postindustrialnej przestrzeni na krakowskim Zabłociu, które w ostatnich latach zmieniło się w modną, tętniącą życiem dzielnicę z restauracjami, barami, apartamentowcami i biurowcami. Nowa siedziba BXB studio powstaje na Szmulkach, przy ulicy Grodzieńskiej na warszawskiej Pradze.

– To miejsce wciąż okryte złą sławą. Ale za sprawą dobrej architektury zmieni się nie do poznania. Praga ma olbrzymi potencjał, bo nie została zburzona w takim stopniu jak pozostałe dzielnice Warszawy. Będzie jedną z ważniejszych dzielnic stolicy. Nie zapomnę nigdy unikalnego wrażenia, jakie na mnie wywarły Zabłocie i Praga, kiedy po raz pierwszy je zobaczyłem – chwali Bogusław Barnaś.

Marzenia architekta

Oczekiwanie:
Oczekiwanie:
Polska Zagroda znalazła się wśród 17 najlepszych pozamiejskich rezydencji w konkursie World Architecture Festival, który rozstrzygnie się pod koniec roku.
Rafał Barnaś

Stara się urealniać marzenia: zrealizować rozpoczęte projekty i nadal rozwijać 20-osobowy zespół BXB studio. W pracowni pojawił się już dział projektowania wnętrz, biuro zaczyna nabierać złożonej struktury organizacyjnej.

– Chciałbym też wygrać World Architecture Festival, który odbędzie się Lizbonie pod koniec roku. Nasz Dom Polski znalazł się wśród zaledwie ośmiu najlepszych niezrealizowanych domów świata. Polska Zagroda wśród 17 najlepszych pozamiejskich rezydencji. To jedyne domy z Polski. WAF to wyjątkowy konkurs, ponieważ trzeba osobiście zaprezentować projekt przed międzynarodowym jury – mówi architekt.

Kolejnym marzeniem jest to budowa Kamienicy Krakowskiej u stóp Wawelu.

– To jeden z moich lepszych projektów, o dużym stopniu złożoności. Od wielu architektów słyszę, że w Krakowie nie jest łatwo tworzyć w obszarze objętym ochroną konserwatorską. Ale ciężką pracą, zapałem i entuzjazmem można realizować marzenia i zmieniać polskie miasta – podsumowuje Bogusław Barnaś.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane