Od 1 grudnia zerowa akcyza na kosmetyki

(Tadeusz Stasiuk)
opublikowano: 30-11-2006, 17:12

Kosmetyki takie jak: perfumy, pomadki do ust, dezodoranty i cienie do powiek będą od 1 grudnia objęte zerową akcyzą.

Kosmetyki takie jak: perfumy, pomadki do ust, dezodoranty i cienie do powiek będą od 1 grudnia objęte zerową - a nie, jak dotychczas 10-proc. - akcyzą. Możliwe, że ceny kosmetyków spadną, choć - jak twierdzą eksperci z branży kosmetycznej - trudno w tej chwili ocenić skalę obniżki.

Rozporządzenie w sprawie zerowej akcyzy podpisała 10 listopada minister finansów Zyta Gilowska.

Dyrektor Polskiego Związku Pracodawców Prywatnych Branży Kosmetycznej Blanka Chmurzyńska-Brown powiedziała w czwartek PAP, że można rozpatrywać dwa scenariusze wpływu obniżki akcyzy na rynek kosmetyków w Polsce.

"Po pierwsze możemy spodziewać się spadku cen. Nie wiem, czy to będzie 10 proc., trudno w tej chwili prognozować. Po drugie producenci mogą zainwestować zaoszczędzone na akcyzie pieniądze np. w rozbudowę fabryk" - powiedziała Chmurzyńska-Brown.

Producenci są bardzo zadowoleni z obniżki akcyzy na kosmetyki. "To podsumowuje 4 lata ciężkiej pracy i przekonywania Ministerstwa Finansów, że to jest w interesie Skarbu Państwa, aby stawki podatku akcyzowego na kosmetyki obniżyć do zera, a wręcz wykreślić kosmetyki z ustawy o podatku akcyzowym" - powiedziała.

Zdaniem Chmurzyńskiej-Brown jest to jednak sukces połowiczny, ponieważ w 2007 roku resort finansów planuje prace nad nowelizacją ustawy o podatku akcyzowym.

Przypomniała, że podatek akcyzowy na kosmetyki, to pozostałość po "okresie gomułkowskim", gdy obowiązywał podatek od towarów luksusowych. "Wówczas wśród futer, jachtów znalazły się kosmetyki i tak zostało do dziś" - dodała.

Polska jest jedynym państwem członkowskim UE, w którym kosmetyki objęto 10-proc. akcyzą. Przedstawiciele branży podkreślali, że obniża to konkurencyjność polskich przedsiębiorstw na rynkach zagranicznych.

Business Centre Club (BCC) uważa, że zniesienie akcyzy zwiększy wpływy do budżetu poprzez wzrost zatrudnienia w branży i zwiększenie sprzedaży kosmetyków.

Według PKPP Lewiatan, akcyza blokuje inwestycje w branży kosmetycznej i hamuje eksport; jej zniesienie przełoży się na niższe ceny kosmetyków i zwiększenie dochodów budżetu państwa oraz ograniczenie szarej strefy. (PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Tadeusz Stasiuk)

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Od 1 grudnia zerowa akcyza na kosmetyki