Od Afryki po Azję

DK
opublikowano: 29-12-2019, 22:00

Specjalizacja i międzynarodowe rekrutacje to filary rozwoju Progres HR International z Gdańska, która zatrudnia rocznie prawie 30 tys. osób.

2. miejsce w rankingu ogólnopolskim

Progres HR International świadczy nowoczesne usługi HR dla biznesu. Zajmuje się także rekrutacją, szkoleniami, doradztwem i outsourcingiem procesów biznesowych. Spółka ma doświadczenie w rekrutacjach międzynarodowych. Powstała w 2002 r. jako jednoosobowa działalność gospodarcza założona przez dzisiejszego prezesa — Piotra Zająca. Zaczynała od leasingu pracowniczego, czyli wynajmu niewykwalifikowanych pracowników do sieci sklepów wielkoformatowych oraz rekrutowania sprzedawców i osób do promocji produktów.

— Początkowo działalność koncentrowała się w regionie Trójmiasta. W 2003 r. otworzyliśmy pierwszy oddział w Gdyni, a potem w kolejnych miastach. Z firmy lokalnej staliśmy się ogólnopolską — mówi Piotr Zając.

Dziś Progres HR International ma 25 oddziałów w Polsce. Firma zatrudnia około 300 pracowników wewnętrznych i prawie 30 tys. pracowników rocznie w ramach pracy tymczasowej i stałej.

— Ważnym krokiem w rozwoju stała się specjalizacja, czyli stworzenie osobnych linii dla poszczególnych obszarów biznesowych — takich jak rekrutacje tymczasowe, stałe czy outsourcing — mówi Cezary Maciołek, wiceprezes Progres HR International.

Spółka otworzyła się także na rynki wschodnie, zakładając dwa oddziały na Ukrainie. Pracuje też nad rozwojem międzynarodowych struktur rekrutacyjnych w Azji i Afryce.

— Rynek ciągle się zmienia, coraz trudniej pozyskać pracowników z Ukrainy. Chcąc odpowiadać wyzwaniom rynku pracy, trzeba stale poszukiwać rozwiązań i alternatywnych kierunków rekrutacyjnych. Myśląc globalnie i działając lokalnie, jesteśmy w stanie budować dla klientów ofertę korzyści szytą na miarę ich potrzeb — twierdzi Cezary Maciołek.

W kolejnych latach Progres HR International chce dalej rozwijać transgraniczne usługi rekrutacji pracowników i kontynuować specjalizację linii biznesowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane