Czytasz dzięki

Od badania stanu prawnego do finału transakcji

Tadeusz Jacek Dudziński
opublikowano: 26-11-2009, 00:00

Praktyka fuzji i przejęć lub inaczej: łączenia i nabywania firm (MA — Mergers and Acquisitions) obejmuje szerokie spektrum transakcji. Jak wskazuje sama nazwa, transakcje takie są zasadniczo zawierane w dwóch dziedzinach rzeczywistości gospodarczej. Pierwszą można ściśle wiązać z reorganizacją przedsiębiorstw lub ich grup. Druga obejmuje pewną ekspansję podmiotów gospodarczych, które swój rozwój lub jego przyspieszenie upatrują w przejmowaniu innych przedsiębiorstw, a wraz z nimi nowych segmentów rynku krajowego czy międzynarodowego.

Typ transakcji wybrany w konkretnej sytuacji determinują przesłanki prawne i podatkowe. Regułą jest szczegółowe badanie stanu prawnego, podatkowego i finansowego przejmowanych firm. Nasza kancelaria od lat specjalizuje się w tej dziedzinie, doradzając międzynarodowym i krajowym podmiotom z sektora prywatnego i publicznego. Reprezentujemy głównie interesy inwestorów dokonujących przejęć, ale często jesteśmy także angażowani przez stronę przejmowaną. Mamy też rozległe doświadczenie w procesach prywatyzacyjnych.

Jako kancelaria stowarzyszona z KPMG ściśle współpracujemy ze specjalistami z dziedziny podatków i finansów firm z grupy KPMG, zapewniając klientom kompleksową obsługę zwłaszcza w fazie badania przejmowanych przedsiębiorstw (due diligence) oraz planowania i optymalizacji transakcji. Nasza kancelaria ma również ogromny potencjał międzynarodowy, wynikający ze ścisłej współpracy z firmami prawniczymi afiliowanymi przy sieci KPMG na całym świecie.

Naszym atutem jest też wspieranie klientów w negocjowaniu umów związanych z transakcjami MA. Dotyczy to zarówno umów związanych z nabywaniem udziałów, akcji czy majątku przejmowanych firm, jak i tzw. umów okołotransakcyjnych: menedżerskich, z reprezentantami organizacji pracowniczych czy między wspólnikami. Reprezentujemy także klientów w postępowaniach regulacyjnych, od których dopełnienia zależy realizacja transakcji, np. postępowanie przed organem antymonopolowym lub nadzoru finansowego.

W praktyce z naszym klientami pozostajemy również po zamknięciu transakcji, oferując pełny zakres usług prawnych związanych z wykonaniem zobowiązań wynikających z zawartych umów oraz związanych z reorganizacją nabytego przedsiębiorstwa, jego konsolidacją z grupą inwestora u bieżącą obsługą prawną.

Nasz zespół MA świadczy usługi w transakcjach w wielu sektorach gospodarki. W szczególności specjalizujemy się w transakcjach sektora wydobywczego i energetycznego, a zwłaszcza energetyki odnawialnej, którą zainteresowanie inwestorów stale wzrasta mimo ogólnej dekoniunktury.

Specjalizacja: prawo spółek, finanse i bankowość, prawo kontraktów handlowych, ochrony konkurencji i pomocy publicznej, prawo własności intelektualnej, IT, telekomunikacyjne, pracy, energetyczne, transakcje z zakresu obrotu nieruchomościami, postępowanie sądowe i windykacyjne, prawo UE.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Jacek Dudziński

Polecane