Od dziś urzędnicy zapłacą za błędy

opublikowano: 07-03-2012, 00:00

Koniec z anonimowością urzędniczych decyzji — taki jest efekt ustawy uchwalonej z inicjatywy „Pulsu Biznesu”.

7 marca 2012 r. wchodzi w życie ustawa o tzw. metryczkach decyzji administracyjnych. Urzędnicy państwowi i samorządowi muszą wpisywać swoje nazwiska w tzw. metryczkach, które będą obowiązkową częścią akt sprawy. Dzięki temu zniknie urzędnicza anonimowość i uciekanie przed odpowiedzialnością za błędne decyzje.

Koniec bezkarności

Od lat zmorą polskich przedsiębiorców i obywateli jest urzędnicza samowola i bezkarność. W starciach z biurokratami są na przegranych pozycjach. Często na decyzje nie mogą się doczekać miesiącami, a gdy już je otrzymają, nierzadko okazuje się, że są one błędne lub bezprawne. Urzędnicy, wydając sprzeczne z prawem, decyzje zaszkodzili wielu firmom. Szczególnie celowali w tym urzędnicy fiskusa. Od dzisiaj będziemy wiedzieć, którzy konkretnie urzędnicy brali udział w przygotowaniu i wydaniu decyzji. Metryczki będą mogły być prowadzone zarówno w formie papierowej, jak i elektronicznej. Będą na bieżąco aktualizowane i przechowywane jako dowody udziału danego urzędnika w sprawie.

— Wzmocni się pozycja firm i obywateli w relacjach z urzędami. Urzędnik, który swą bezprawną decyzją kogoś skrzywdzi, nie będzie już anonimowy i bezkarny — mówi Adam Szejnfeld, poseł PO, sejmowy patron naszej ustawy.

Ujawnianie urzędników w metryce ułatwi ich finansowe karanie za błędne decyzje. Jeżeli firma lub obywatel wygra w sądzie odszkodowanie od skarbu państwa za szkody wyrządzone bezprawną decyzją, do akcji wkroczy prokurator. Z metryczki szybko dowie się, kto powinien być pociągnięty do odpowiedzialności, i wniesie przeciwko niemu akt oskarżenia. Gdy sąd stwierdzi rażące naruszenie prawa, to nałoży na winnego urzędnika karę pieniężną do wysokości jego rocznej pensji. Gdy szkoda zostanie wyrządzona z winy umyślnej, to urzędnik pokryje ją z własnej kieszeni w pełnej wysokości.

Poprawa jakości

O konieczności wprowadzenia metryczek przekonany jest Andrzej Malinowski, prezydent Pracodawców RP.

— W Polsce są one wręcz niezbędne. Zwiększą szanse przedsiębiorców w starciach z urzędnikami. Będą mieć znaczenie nie tylko w przypadku karania złego urzędnika, lecz także poprawią jakość decyzji i szybkość ich wydawania. Niewątpliwie zmotywują urzędników do lepszej pracy — uważa Andrzej Malinowski. Także Andrzej Arendarski, prezes Krajowej Izby Gospodarczej, chwali wprowadzenie metryczek. — Największą ich wartością będzie to, że żaden urzędnik nie będzie czuł się anonimowy. Ta pełna przejrzystość zmusi urzędników do większej dbałości o wydawane decyzje — mówi Andrzej Arendarski. Maciej Grelowski, szef rady głównej Business Centre Club, mówi o przełomie.

— Ujawnianie autorów decyzji urzędniczych jest przełomem w walce z błędnymi decyzjami administracyjnymi. Jednak pociągnięcie urzędnika do odpowiedzialności finansowej wcale nie będzie łatwe. Rząd powinien wymusić także egzekwowanie odpowiedzialności dyscyplinarnej w urzędach — twierdzi Maciej Grelowski. Razem z ustawą wchodzą dziś w życie także odpowiednie rozporządzenia resortów finansów oraz administracji i cyfryzacji. Zawierają one wzór metryczek oraz wskazują sprawy wyłączone spod obowiązku ich prowadzenia. Będą to proste sprawy, np. dotyczące podatku rolnego czy od nieruchomości, w których stosowanie metryk nie ma sensu.

OKIEM DFG

Korzyści z metryczki

WOJCIECH KOZŁOWSKI

partner w kancelarii prawnej Salans, autor projektu „PB”

Ustawa o metryczkach będzie miała duże znaczenie w prak- tyce. Firmy i obywatele będą mogli, nie czekając na decyzję urzędu, sprawdzać, którzy urzędnicy i co robią w ich sprawach. Z metryczki poznają z nazwiska urzędników prowadzących ich sprawy, przygotowujących i wydających decyzje. Dzięki metryczkom łatwiej będzie zaskarżać decyzje i wygrywać spory z urzędami. Gdy przedsiębiorca czy obywatel dozna szkody z powodu bezprawnej decyzji, to dzięki metryczce zwiększą się szanse na uzyskanie odszkodowania, a prokuratorowi będzie łatwiej ukarać winnego urzędnika.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane