Od kawy lepsze akcje

  • Ewa Bednarz
opublikowano: 07-12-2012, 00:00

Więcej zarobisz, inwestując w producentów kawy i kawiarnie niż w samo ziarno.

Kawa staniała w tym roku o prawie 35 proc., podczas gdy większość produktów rolnych drożała. Posiadacze certyfikatów RCCOFAOPEN, które odzwierciedlają notowania futures na kawę za oceanem, też nie mają powodów do zadowolenia. Papiery straciły na wartości od stycznia prawie 28 proc., a w ciągu ostatnich 12 miesięcy 32 proc. Nic nie wskazuje też na to, że straty będą odrobione. Ceny obniżają rekordowe zbiory w Brazylii, która jest największym plantatorem ziaren arabiki. Zyskuje na tym jedynie Starbucks, który jest ich największym konsumentem, producenci kawy i posiadacze ich akcji. W ubiegłym roku brazylijski eksport kawy wzrósł o 54 proc. W tym roku ma być jeszcze większy, co przyczyni się do dalszego spadku cen. Analitycy ankietowani przez Bloomberga oceniają, że kawa może stanieć o kolejne 12 proc. Rekordowe zbiory w Brazylii w trzecim z rzędu sezonie doprowadziły do podwojenia produkcji w ciągu dziesięciu lat.

Spadek cen mogą ograniczyć jedynie anomalie pogodowe, które nie raz zakłócały optymistyczne prognozy. Według amerykańskiego departamentu rolnictwa, Brazylia odpowiada za 38 proc. globalnych dostaw, przy czym 72 proc. stanowią ziarna arabiki, a 28 proc. robusty. Analitycy Volcafe Holding, jednego z największych dystrybutorów kawy, przewidują, że w latach 2012-`13 podaż robustyprzekroczy popyt na nią o 1,4 miliona worków, a droższej arabiki o 6,3 mln worków. Sytuację pogarsza spadek tempa wzrostu konsumpcji kawy. USDA prognozuje, że w tym roku konsumpcja spowolni z ubiegłorocznych 4,5 proc. do 2 proc., a jeszcze niedawno szacowała, że będzie to 3,6 proc.

Spadek cen kawy pozytywnie odczuje Starbucks, największy na świecie właściciel kawiarnianej sieci, który zdecydowanie będzie mógł ciąć koszty. Firma spodziewa się oszczędzić w tym roku 100 mln USD. Akcje spółki zyskały w tym roku 11 proc. O 14 proc. wzrosły natomiast papiery JM Smucker, producent kawy Folgers. Spółka również liczy na wyższe zyski, dzięki niższym kosztom. Mark R. Belgya, jej szef, zapowiedział, że spodziewa się w tym roku 18-procentowego przyrostu przychodów netto. Bardziej opłacalne jest więc inwestowanie w akcje producentów kawy i sieciowe kawiarnie, specjalizujące się w serwowaniu napojów z arabiki i robusty niż inwestowanie w sam surowiec.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Ewa Bednarz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy