Od minutek do minutek

Bartosz Sawicki Dom Maklerski TMS Brokers S.A.
opublikowano: 07-04-2016, 11:15

Ocena zapisu macowego posiedzenia FOMC będzie najprostsza jeśli zestawimy go z ostatnimi wypowiedziami Janet Yellen.

Wniosek jest następujący: cały Komitet równie mocno jak Prezes obawia się zagrożeń o charakterze globalnym, ale jest wyraźna różnica dotycząca percepcji trwałości zjawisk inflacyjnych w gospodarce.

Co więcej, potwierdza się dość głęboki podział wśród przedstawicieli władz monetarnych. Część optowała za podwyżką już w marcu, większość uznała, że na taki krok zdecydowanie za wcześnie będzie także w kwietniu. Sam dokument zgodnie z oczekiwaniami przeszedł bez większego echa. Dodajmy jeszcze, że obecnie rynek wycenia pełną podwyżkę dopiero na przyszły rok. Biorąc pod uwagę, że kolejne dni nie będą obfitować w publikacje makro, trudno jest oczekiwać, że osłabienie dolara zostanie odwrócone.

Dziś ponownie Yellen będzie mieć szansę by jej, bardzo ostrożna i gołębia retoryka była ”na wierzchu.” Nad jej wystąpieniem publicznym (o 23:30) warto pochylić się nawet jeśli decydentka nie odniesie się do bieżącej polityki monetarnej. W końcu niecodziennie zdarza się by na panelu dyskusyjnym konfrontowało się czterech Prezesów Fed. Obok obecnie piastującej to stanowisko Yellen udział w wydarzeniu wezmą także jej poprzednicy: Volcker, Greenspan i Bernanke.

Przy braku odczytów makro z Eurolandu uwaga skoncentruje się na wystąpieniu publicznym Mario Draghiego oraz przede wszystkim protokole z marcowego posiedzenia ECB. W przypadku minutek skoncentrować należy się na tym, czy dyskutowano nad ewentualnymi narzędziami, które mogą zostać wdrożone w przyszłości. Nie uważamy by w obecnym środowisku ECB mogło szybciej sięgnąć po nowe instrumenty polityki niż we wrześniu. Protokół nie jest zatem zagrożeniem dla siły wspólnej waluty.

Notowania mają dwa motywy przewodnie : powrót ropy do wzrostów oraz umocnienie jena. Kurs USD/JPY przełamał 109,00 Co dalej? We wczorajszym Tygodniku Technicznym pisaliśmy: "notowania pary USD/JPY zgodnie z naszymi przewidywaniami wybiły się dołem z lokalnej konsolidacji i atakują już kluczowe wsparcie przy 110,30. Siła podaży w ostatnich dniach jest na tyle duża, że spodziewać się można jego przełamania, co powinno spowodować nową falę dynamicznej wyprzedaży.

Bezpośrednim dla niej celem będą wtedy okolice 105,40/106,40 gdzie wypada kolejne długoterminowe wsparcie oraz modelowy zasięg wybitej głowy z ramionami." Przestrzeń do spadków jest zatem nadal naprawdę znaczna. Na marginesie dodajmy, że załamanie USD/JPY będące pokłosiem wymazywania gigantycznej krótkiej pozycji spekulacyjnej na jenie jest dobitnym potwierdzeniem, że obecnie banki centralne nie są w stanie zwiększając ekspansywność swojej polityki dalej windować cen akcji.

EUR/USD wychodził w kierunku 1,1450 a potem cofnął się pod 1,14 i w najbliższym czasie optymalną strategią powinno być kupowanie na spadkowych korektach. Kolejny opór w notowaniach to 1,1490. Funt jest nadal pod gigantyczną presją (EUR/GBP rano znajduje się najwyżej od prawie dwóch lat) i do referendum w czerwcu nie powinno to ulec zmianie. Inwestorzy powinni wygaszać  krótkoterminowe odbicia, ale pamiętać należy o dużej zmienności i chimeryczności notowań, którym rytm nadają kolejne wyniki sondaży ws. brexitu. EUR/PLN kontynuuje wzrostową korektę i jest przy 4,27. Naszym zdaniem istnieje pole do przedłużenia odbicia w kierunku 4,2950 a następnie do strefy 4,32-33.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartosz Sawicki Dom Maklerski TMS Brokers S.A.

Polecane