Od ognia, wody, awarii

Wirtualizacja: Nawet wobec katastrofy można zapewnić sobie dostęp do firmowych danych

Firma Wiśniowski bramami i ogrodzeniami podbija polskie i zagraniczne domostwa. Skala działalności, przepisy i wytyczne systemu zarządzania jakością sprawiają, że przedsiębiorstwo musi korzystać z nowoczesnych technologii. I to przy wszystkich aspektach działalności — od złożenia zamówienia, poprzez produkcję, po wyjazd towaru z zakładu.

BEZPIECZEŃSTWO: Polscy użytkownicy jako główną korzyść z wirtualizacji pamięci masowych wskazują możliwość uzyskania tzw. wysokiej dostępności. Pozwala ona zachować ciągłość pracy przy awarii jednego lub większej liczby komponentów systemu — mówi Sławomir Karpiński, z firmy Connect Distribution. [FOT. WM]
Zobacz więcej

BEZPIECZEŃSTWO: Polscy użytkownicy jako główną korzyść z wirtualizacji pamięci masowych wskazują możliwość uzyskania tzw. wysokiej dostępności. Pozwala ona zachować ciągłość pracy przy awarii jednego lub większej liczby komponentów systemu — mówi Sławomir Karpiński, z firmy Connect Distribution. [FOT. WM]

Ale najbardziej zarządowi zależy na nieprzerwanym dostępie do najważniejszych informacji. Jak duży wpływ mają na to sprawne systemy IT, producent przekonał się już na początku: gdy rozpoczął budowę infrastruktury centrum danych, została uszkodzona jedna z macierzy dyskowych.BEZPIECZEŃSTWO: Polscy użytkownicy jako główną korzyść z wirtualizacji pamięci masowych wskazują możliwość uzyskania tzw. wysokiej dostępności. Pozwala ona zachować ciągłość pracy przy awarii jednego lub większej liczby komponentów systemu — mówi Sławomir Karpiński, z firmy Connect Distribution. [FOT. WM]

Jak to działa

Statystyczny fizyczny serwer jest wykorzystywany w zaledwie 5-15 proc. Sposobem na zaradzenie temu marnotrawstwu może być wprowadzenie wirtualizacji, polegającej na równoczesnym uruchamianiu kilku systemów operacyjnych na jednej maszynie, która będzie przydzielać moc obliczeniową zależnie od zmieniających się potrzeb.

Zmniejszenie liczby komputerów pozwala zredukować koszty, dzięki ograniczeniu zużycia sprzętu i energii oraz nakładu pracy związanej z zarządzaniem. Technologia wirtualizacji umożliwia uruchomienie kilku systemów operacyjnych na jednym fizycznym serwerze. Działa na nim jakby kilka różnych serwerów, a użytkownik zależnie od potrzeb korzysta jednocześnie np. z systemu Windows i Linux w różnych odmianach, obsługując w rzeczywistości jeden sprzęt.

Na wszelki wypadek

— Niepoprawna praca jednego z kontrolerów macierzowych i związana z nią konieczność oczekiwania na wizytę serwisanta uświadomiły nam, że nawet profesjonalne rozwiązania nie gwarantują pełnej dostępności danych. A nie możemy sobie pozwolić na przerwy w produkcji — mówi Tomasz Kosecki, kierownik działu informatyki w Wiśniowskim.

Firma zdecydowała się na wirtualizację macierzy, aby zapewnić sobie maksymalną dostępność w razie awarii jednej z nich. Ale także wtedy, gdy wybuchnie pożar lub budynek zostanie zalany albo się zawali. Wirtualizację macierzy dyskowych poprzedziła analiza oferty rynkowej. Naturalnym wyborem mogły się wydawać sprzętowe wirtualizatory, oferowane przez producentów niektórych systemów pamięci masowych. Jednak są to zamknięte i trudno skalowalne rozwiązania. W porównaniu z oprogramowaniem do wirtualizacji pamięci masowych są też bardzo drogie. Pozostała jedynie sprawa wydajności.

— Wiedzieliśmy, że wirtualizacja nie zawsze gwarantuje wymaganą wydajność. Dlatego poprosiliśmy o możliwość przeprowadzenia testów przedwdrożeniowych. Te szybko wykazały przewagę rozwiązania firmy DataCore Software — nie dość, że było bardzo wydajne, to jeszcze znacznie tańsze niż konkurencyjne systemy, oparte na rozwiązaniach sprzętowych — wspomina Tomasz Kosecki.

Garść informacji: oprogramowanie do wirtualizacji pamięci masowych DataCore zainstalowano na dwóch fizycznych serwerachz systemem operacyjnym Windows 2008 Server R2. Dane są zapisywane na macierzach dyskowych EMC CX3 i CX4 z dyskami Fibre Channel. Łączna objętość przetwarzanych danych to 1 TB, ale właśnie wprowadzany zintegrowany system poskutkuje ich podwojeniem. Aby zagwarantować bezpieczeństwo danych nawet po katastrofie, infrastruktura centrum danych została podzielona między dwa budynki po dwóch stronach ulicy. W każdym z połączonych światłowodem węzłów znajduje się serwer DataCore i macierz dyskowa.

Na każdy rozmiar

Z oprogramowania do wirtualizacji pamięci masowych w Polsce najczęściej korzystają korporacje i średnie firmy, głównie w sektora przemysłowego.

— Ich infrastruktura IT jest już na tyle dojrzała, że można ją konsolidować i automatyzować zarządzanie, co bezpośrednio wpływa na większe wykorzystanie przestrzeni dyskowej — tłumaczy Sławomir Karpiński, odpowiedzialny w firmie Connect Distribution za sprzedaż rozwiązań DataCore Software. Dodaje, że oprogramowanie do wirtualizacji pamięci masowych świetnie się sprawdza także w przedsiębiorstwach, dla których istotny jest koszt zakupu. Jest kilka razy tańsze niż zamknięte rozwiązania sprzętowe, oferujące podobne funkcje, ale przeznaczone do pracy w znacznie bardziej rozbudowanych środowiskach.

— Im większa firma, tym bardziej odczuwalne finansowe i użytkowe korzyści z wirtualizacji. W przypadku mniejszych przedsiębiorstw, które korzystają np. z serwerów webowych, kontrolerów domen i serwerów plików, postawienie zasobów na jednym serwerze zamiast np. na trzech też znajdzie ekonomiczne uzasadnienie — wskazuje Monika Jóźwiak, kierownik sprzedaży pośredniej Focus Telecom Polska.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mirosław Konkel

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Od ognia, wody, awarii