Od poniedziałku NBP gotowy do obsługi standardu SEPA

DI, PAP
opublikowano: 24-01-2008, 10:57

Polska jeszcze nie przyjęła euro, ale część rozliczeń zacznie już funkcjonować tak jak w strefie płatności w euro. Od 28 stycznia NBP będzie gotowy do obsługiwania odbioru przelewów w standardzie SEPA (Jednolitego Obszaru Płatności w Euro).

Wchodząca w życie SEPA (Single Euro Payments Area) to porozumienie banków europejskich. W pierwszej kolejności jest wdrażane w krajach strefy euro.

Oznacza ono, że od 28 stycznia br. wszystkie płatności w euro dokonywane przelewem powinny być traktowane jak płatności krajowe. Dla klientów oznacza to m.in. obniżenie kosztów płatności transgranicznych.

NBP będzie odbierał polecenia przelewu w euro przekazywane w standardzie SEPA systemem EuroELIXIR na rzecz posiadaczy rachunków w NBP (budżetu państwa) i uznawał rachunki klientów kwotami wynikającymi z otrzymanych poleceń przelewu - poinformowało PAP biuro prasowe NBP.

Poza dostosowaniem się do standardów SEPA przy odbiorze przelewów, NBP będzie też przekazywał zwroty w standardzie SEPA w przypadku gdy polecenie przelewu nie może być zrealizowane z uzasadnionych przyczyn, np. niewłaściwego numeru rachunku lub zamknięcia rachunku.

Ponadto w 2008 r. NBP zapewni posiadaczom rachunku możliwość wysyłania poleceń przelewu w standardzie SEPA - poinformowało biuro prasowe NBP.

W przyszłości, gdy Polska przejdzie na euro, porozumienie SEPA oznaczać będzie, że polski bank będzie mógł obsługiwać przelewy swojego klienta, który mieszka np. w Hiszpanii czy Niemczech. Niezależnie bowiem od tego gdzie jest klient banku i gdzie jest odbiorca przelewu, cena powinna być taka sama, jak przy przelewach krajowych.

SEPA dotyczy poleceń przelewu, poleceń zapłaty i płatności kartami debetowymi. Normy techniczne zostały przygotowane przez Europejską Radę ds. Płatności. Banki szacują, że choć na początku będą funkcjonować dwa systemy - SEPA równolegle z systemami krajowymi, to jednak za dwa lata głównie stosowany będzie nowy system.

Np. do poleceń przelewu będzie stosowana zasada, że z rachunku na rachunek przekazywana jest pełna kwota, zaś prowizje muszą być płacone oddzielnie. Przy wpisywaniu numeru rachunku odbiorcy używany będzie format numeru rachunku w standardzie IBAN (czyli taki, jak obecnie w Polsce) oraz kod identyfikujący bank odbiorcy (czyli SWIFT). Przelew w euro w standardzie SEPA powinien znaleźć się na koncie odbiorcy w ciągu 3 dni, a docelowo - w ciągu 1 dnia.

Jednolite normy dotyczące kart płatniczych i poleceń zapłaty będą wchodzić w użycie w 2009 i 2010 r. M.in. z założeń SEPA wynika wycofanie się banków z wydawania kart z paskiem magnetycznym na rzecz kart z mikroprocesorem, w standardzie EMV. W Polsce dotychczas tylko dwa banki zaczęły na dużą skalę wydawać karty z mikroprocesorem - BZ WBK oraz ING Bank Śląski.

O swoim przygotowaniu do obsługi instrumentów SEPA informowały niedawno Fortis Bank. W środę również SEB informował o przygotowaniach do wejścia w życie SEPA.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane