Od rewolucji przemysłowej do cyfrowego szaleństwa

opublikowano: 12-04-2018, 19:35
aktualizacja: 12-04-2018, 19:37

Rozwój technologii cyfrowych na naszych oczach zmienia sposób funkcjonowania gospodarki. Dziś największą jej wartością stają się dane, co – w zależności od sposobu ich wykorzystania - rodzi zarówno szanse rozwoju kolejnych projektów, jak i olbrzymie zagrożenia.

W jaki sposób cyfryzacja wpływa na rozwój gospodarczy, co zyskujemy, a co tracimy – pytają w raporcie „E-rozwój. Cyfrowe technologie a gospodarka” przedstawiciele Forum Obywatelskiego Rozwoju. A przemiany na rynku następują obecnie w zawrotnie szybkim tempie. Jeszcze do XIX wieku potrzeba było do 1000 lat, aby doszło do podwojenia poziomu PKB na mieszkańca, w XX wieku w wyniku rewolucji przemysłowej okres ten w krajach rozwiniętych uległ skróceniu do 30-40 lat. Podobnie jest z przyswajalnością nowych technologii przez społeczeństwa – ok. 30 lat zajęło udostępnienie elektryczności 10-proc. gospodarstw domowych w Stanach Zjednoczonych, w przypadku telefonów stacjonarnych – 25 lat, telewizorów i komputerów  stacjonarnych – 10 lat, tabletom natomiast wystarczyło już tylko 2,5 roku. 

Jak zaznaczył Aleksander Łaszek, autor raportu, rewolucja przemysłowa pozwoliła na zmniejszenie kosztów masowej produkcji i transportu dóbr materialnych, w przypadku rewolucji cyfrowej, z jaką mamy do czynienia obecnie, liczy się już minimalizacja kosztów przetwarzania, przechowywania i przesyłania informacji. To one usprawniają m.in. handel, wymianę usług czy choćby poszukiwanie pracy. 

- Szacunki McKinsey z 2015 r. wskazują, że działania internetowych platform łączących pracodawców z pracownikami do 2025 r. mogą podnieść poziom globalnego PKB o 2 proc. Bardziej społeczny wymiar popularyzacji internetu: 1/3 wszystkich małżeństw w USA zawierana jest między osobami, które poznały się sieci – dodał  Aleksander Łaszek. 

Natomiast w kontekście handlu online na znaczeniu zyskują obecnie mechanizmy rekomendacyjne. Analizy realizowane w oparciu o dane eBaya wykazały, że pierwsza negatywna opinia w sieci o sprzedawcy „zmienia średni tygodniowy 8-procentowy wzrost sprzedaży użytkownika w 5-porcentory spadek; ponadto prawdopodobieństwo kolejnych złych opinii rośnie aż o ¼”. 

Rozwój technologii cyfrowych zwiększa ponadto poziom efektywności pracy i dopasowania jej do rynkowego popytu. Przykład z raportu Forum Obywatelskiego Rozwoju: Uber dzięki cyfrowym rozwiązaniom i przyjętemu modelowi pracy kierowców zwiększył ich produktywność o 30 proc. w porównaniu z kierowcami standardowych taksówek. „Airbnb z kolei pozwoliło na wykorzystanie pustych mieszkań, na czym zyskali nie tylko właściciele i konsumenci, ale także lokalne gospodarki” – czytamy. Internet umożliwił również rozwój ekonomii współdzielenia, spopularyzowanej  m.in. przez BlaBlaCar, platformę pozwalającą na rozdzielenie kosztów podróży między kilaka jadących w jednym kierunku osób.

Podsumowując, sektory gospodarki związane z szeroko rozumianymi technologiami informacyjno-komunikacyjnymi (ICT) wytworzyły w 2015 r. ok. 4 proc. polskiego PKB. Polska jednak pod względem rozwoju i poziomu wykorzystania technologii cyfrowych pozostaje daleko w tyle za światowymi liderami. Dotyczy to także e-administracji. „Tylko ok. 30 proc. osób prywatnych korzystało z jej usług w 2016 r., co daje czwarty od końca wynik spośród 28 państw członkowskich Unii Europejskiej” – wskazuje raport.

Łatwy dostęp do informacji, wygoda funkcjonowania w cyfrowym świecie to jednak tylko jedna strona medalu, po drugie są związane z jego rozwojem zagrożenia, czego przykładem jest obecnie tocząca się dyskusja o potrzebie zwiększania ochrony danych gromadzonych przez serwisy internetowe, wywołana przez wyciek danych kilkudziesięciu milionów użytkowników Facebooka, w których posiadanie weszła  firma doradcza Cambridge Analytica, wspierająca prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa podczas jego kampanii wyborczej. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu