Od stycznia elastyczniej z zabytkami

opublikowano: 27-11-2017, 22:00

Minister Infrastruktury podpisał rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, którym powinny odpowiadać budynki

Minister Infrastruktury i Budownictwa podpisał rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, którym powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Mające obowiązywać od 1 stycznia 2018 r. zmiany stały się głośne głównie za sprawą wymagania, by lokale mieszkalne były nie mniejsze niż 25 mkw., co popsuje biznes niektórym deweloperom, budującym aparthotele z lokalami nawet kilkunastometrowymi. Wiele warunków technicznych zostało jednak znowelizowanych na korzyść budujących. Poluzowane zostały np. warunki nadbudowy, rozbudowy, przebudowy i zmiany sposobu użytkowania budynku wpisanego do rejestru zabytków.

— Spełnienie współczesnych wymagań w historycznej zabudowie jest niezwykle kosztowne, trudne technicznie, a czasami wręcz nierealne bez zniszczenia walorów zabytkowych budynku. Po nowelizacji, jeśli z przyczyn technicznych niemożliwe się stanie spełnienie wymagań bez ingerencji w strukturę zabytkową w zakresie izolacyjności cieplnej czy charakterystyki energetycznej będzie możliwość odstąpienia od nich. Te zmiany nieco ułatwią i tak już trudną i czasochłonną działalność firmom, zajmującym się renowacją zabytkowych kamienic — komentuje nowe prawo Jakub Nieckarz, prezes deweloperskiej firmy PVI.

Według OPG Property Professionals, jej łódzki projekt inwestycji Jaracza 47 Prestige okazałby się nieopłacalny, gdyby nie uzyskanie pozwolenia na wykonanie dodatkowej kondygnacji z powierzchnią biurową oraz integrację nowoczesnych technologii z historyczną tkanką. Teraz ma być jeszcze łatwiej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Berłowski

Polecane