Odbicie na GPW

  • Konrad Ryczko
opublikowano: 09-01-2020, 19:56

Czwartkowy handel na giełdzie przy ulicy Książęcej przyniósł wzrost głównego indeksu, WIG20, o  1,97%. mWIG40 stracił -0,16% podczas gdy sWIG80 zyskał 0,36%. Obroty na szerokim rynku wyniosły 891 mln z czego 767 mln to sam WIG20. Najmocniejsze zwyżki zanotowały dziś sub-indeksy WIG.Games (3,67%) oraz WIG-Paliwa (3,08%).

Jeszcze przed sesją można było zakładać iż dzisiejszy obrót w Europie będzie, przynajmniej na początku, mijać przy lepszych nastrojach. Globalne kontrakty rosły gdyż inwestorzy pozytywnie odnieśli się do potencjalnego złagodzenia napięcia na linii USA-Iran. Po odwecie Iranu USA zareagowały gospodarczo (sankcje), co zostało odebrane jako sygnał potencjalnej deeskalacji. Co ciekawe WIG20 był dziś jednym z najmocniejszych indeksów w Europie (ustępując jedynie rynkom w Turcji).

W zakresie głównego indeksu najmocniejsze wzrosty notowały dziś walory PKN Orlen (+3,83%) co wraz ze wzrostem 2,27% Lotosu pozwoliło na ponad 3% zwyżkę WIG-Paliwa. Bez wątpienia najmocniejsze spadki, w ramach głównego indeksu, zanotowały dziś akcje CCC. Już pochodne wskazywały na -4% na początku handlu, zamknięcie rynku kasowego wypadło na ponad 9% zniżce. Emitent, przed sesją, podał informacje o szacunkowych wynikach za IV, które okazały się słabsze od oczekiwań rynku oraz samej spółki. Jeszcze ciekawiej było na małych i średnich spółkach, gdzie dobrą passę kontynuował dziś sektor gamingowy. BoomBit zanotował kolejny dzień handlu na ponad 20% wzrostach, co przejściowo wskazywało na blisko 70% zwyżkę w ciągu 2 sesji (reakcja na wyniki spółki za grudzień). Ponad 7% wzrostu zanotowały dziś również walory TenSquareGames, który korzystają z dobrej atmosfery wokół emitenta po ostatnich szacunkach wyników za IV. Najmocniejsze zwyżki zanotowały dziś akcje PrairieMining +32,74% (oraz +45% w ramach TKO), gdzie inwestorzy najwyraźniej liczą (brak informacji w ESPI) na pozytywne rozstrzygnięcia dot. kopalni/koncesji.

Dzisiejsze dobre zachowanie krajowego rynku jest oczywiście wynikiem ponownego podbicia układów typu risk-on na rynkach globalnych (krajowy rynek zwyczajowo zaliczany jest ciągle do grona EM). W dalszym ciągu obserwujemy podbicie zainteresowania małymi i średnimi spółkami, co sugeruje, iż inwestorzy spekulują pod pozytywny wpływ wygaszenia suwaka/reformy OFE-IKE oraz PPK. W szerszym ujęciu WIG20 zniwelował wczorajsze spadki, niemniej do ostatnich szczytów ciągle brakuje ok. 40 pkt.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Konrad Ryczko, Analityk, Makler Papierów Wartościowych, DM BOŚ

Polecane