Czytasz dzięki

Odbicie w Rosji jest o krok

Twarde dno notowań rubla jest kwestią dni — twierdzi najlepszy prognosta kursu rosyjskiej waluty w ankiecie Bloomberga, Sebastien Barbe z banku Credit Agricole.

Od początku tygodnia kurs rubla do dolara tąpnął o 10 proc. Wyrażony w dolarze indeks giełdy w Moskwie MOEX załamał się o 13,5 proc., a z powodu skoku rentowności rząd był zmuszony odwołać aukcję obligacji. W piątek amerykańska administracja zapowiedziała nałożenie kolejnych sankcji uderzających w rosyjskie przedsiębiorstwa i tamtejszych oligarchów, a we środę Donald Trump ostrzegł siły rosyjskieprzed przeprowadzeniem w Syrii operacji wojskowej. Część inwestorów i analityków już teraz porównuje sytuację na rosyjskich rynkach z załamaniem rozpoczętym aneksją Krymu, kiedy w kilka miesięcy rubel stracił wobec dolara ponad połowę wartości. Zdaniem Sebastiena Barbe, szefa analiz i strategii na rynki wschodzące w Credit Agricole, twarde dno w notowaniach aktywów znad Wołgi jest już jednak bliskie.

Zobacz więcej

Fot.Reuters - Maxim Shemetov

— Jeśli nie będzie dalszych komentarzy ze strony amerykańskiej, kurs rubla powinien zacząć się odbijać pod koniec tego lub na początku następnego tygodnia — powiedział specjalista w rozmowie z agencją Bloomberg.

Zdaniem eksperta, który jest najlepszym prognostą notowań rubla w ankiecie Bloomberga, na kontynuację przeceny nie wskazują fundamenty gospodarcze oraz ceny ropy, sięgające 70 USD za baryłkę. Presję na zniżki notowań rubla może wciąż wywierać wyprzedaż przez inwestorów zagranicznych rosyjskiego długu denominowanego w walucie lokalnej, jednak z upływem czasu także ona będzie się zmniejszać.

— Jest duża różnica między obecną sytuacją a tą z 2014 r. W tamtym czasie głównym motorem wyprzedaży rubla była przecena ropy. Teraz Rosja wyszła z recesji, a Putin został wybrany na nową kadencję. Inwestorzy będą przyglądać się cenom aktywów i fundamentom, a dzięki oczekiwaniom stabilizacji część z nich skusi się na zakupy — ocenia specjalista. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane