Odczepcie się od mojej drużyny

opublikowano: 06-09-2017, 22:00

Premier akcentowała doskonałość wszystkich ministrów oraz konieczność gry zespołowej.

Forum Ekonomiczne w Krynicy-Zdroju od pierwszej edycji (Zdrój doszedł do nazwy w 2002 r.) pomyślane zostało jako spotkanie światów biznesu i polityki pod okiem mediów. Dopiero w kolejnych latach stopniowo dochodziły nauka, kultura i sprawy społeczne. Podczas bezpośrednich, mniej formalnych kontaktów z władzą menedżerowie starają się wychwytywać sygnały, na podstawie których później podejmują decyzje, zwłaszcza inwestycyjne. Dlatego przy krynickim deptaku największym powodzeniem zawsze cieszą się panele z udziałem premierów, wicepremierów i ministrów resortów gospodarczych. Kiedyś tłumy waliły „na Balcerowicza”, później „na Hausnera”, a podczas tegorocznej XXVII edycji oczywiście „na Morawieckiego”.

Beata Szydło pocieszała gratulującego jej tytułu Mateusza Morawieckiego – za rok twoja kolej…
Zobacz więcej

Beata Szydło pocieszała gratulującego jej tytułu Mateusza Morawieckiego – za rok twoja kolej… Marek Wiśniewski

W tym kontekście wypada wrócić do wyboru Człowieka Roku Europy Środkowej i Wschodniej. Rada programowa forum pod wodzą Zygmunta Berdychowskiego, twórcy i szefa krynickiej zbiórki, jest personalną wypadkową kolejnych epok i ekip. W sierpniowym internetowym głosowaniu kandydatura Mateusza Morawieckiego pokonała Beatę Szydło stosunkiem 11:10 (sami zainteresowani byli poza rywalizacją), a w ogóle na początku prowadził… profesor Adam Strzembosz, symbol ruchu oporu Sądu Najwyższego. Na podstawie cząstkowego przecieku wicepremier został medialnie już niemal obwołany laureatem tytułu, ale na końcu dotarły trzy spóźnialskie głosy… korespondencyjne i 13:11 wygrała jednak premier. Złośliwcy łączą ten cud z okolicznością, że przy warszawskiej ulicy Nowogrodzkiej znajduje się nie tylko kwatera PiS, lecz także urząd pocztowy… Notabene w głosowaniu rady programowej nad Firmą Roku poddany tzw. dobrej zmianie Alior Bank wygrał 9:6 z wrażą wobec władzy stacją TVN, reszta głosów rozrzuciła się na inne podmioty.

Wymiecenie spod dywanu szczegółów głosowania jest konieczne do zrozumienia przebiegu uroczystości wręczenia krynickich statuetek. Premier Beata Szydło demonstracyjnie umniejszała własne zasługi, wysławiając znaczenie rozwojowego planu wicepremiera Mateusza Morawieckiego oraz wyliczając, że „razem rozbiliśmy bank”. Akcentowała także doskonałość wszystkich ministrów oraz konieczność gry zespołowej — mówiąc to jako była piłkarka ręczna (wtedy Beata Kusińska). Oprócz psychicznej rekompensaty dla zawiedzionego zastępcy miało to konkretne znaczenie polityczne. Szefowa rządu publicznie wysłała z krynickiej pijalni wód wiadomość na ulicę Nowogrodzką, bynajmniej nie do urzędu pocztowego. W uproszczeniu brzmiała ona jak w powyższym tytule.

Trudno uniknąć skojarzeń z ubiegłorocznym XXVI Forum Ekonomicznym. Wtedy wizerunkowym królem życia, który starał się zdominować nawet Mateusza Morawieckiego, był minister skarbu Dawid Jackiewicz. Prezentował m.in. wystawę startującej Polskiej Fundacji Narodowej, w imieniu rządu współotwierał forum. Jego triumf okazał się jednak pyrrusowy, a momentem przesilenia stał się… bankiet grupy Lotos. Trzy doby później prezes Jarosław Kaczyński na konwentyklu PiS wygłosił pamiętne słowa: „Musimy gorącym żelazem wypalić w urzędach i spółkach tych, którzy myślą tylko o sobie”, a minister wyleciał przed dokończeniem misji zwinięcia resortu. Notabene w tym roku Dawid Jackiewicz krąży po deptaku w korpusie tzw. byłych z różnych rozdań rządowych.

Mocny sygnał Beaty Szydło był ruchem uprzedzającym wobec pogłosek o jesiennej rekonstrukcji gabinetu. Zgodnie z regułami tzw. dobrej zmiany nikt nie mówi głośno i nie wskazuje, o których ministrów mogłoby chodzić. Jednak bez wątpienia coś wisi w partyjnym powietrzu. Rok temu krynickie echo odbiło się na tylko jednym zawodniku drużyny, ale na pewno było polityczną nauczką.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JACEK ZALEWSKI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu