Odczyt ZEW ustawi sesje w Europie

  • Emil Szweda
opublikowano: 19-02-2013, 09:14

WIG20 znalazł się w interesującej pozycji – wciąż nie potrafi przebić się przez 2500 pkt, ale też nie schodzi niżej. Rozstrzygnięcie musi się wkrótce znaleźć.

W poniedziałek indeksy europejskie po początkowych stratach łatwo przeszły do ofensywy i straty zostały odrobione z niewielką nadwyżką. Jednak ruchy te trudno uznać za znaczące i przełomowe, zwłaszcza, że w zabrakło inwestorów z USA, którzy mogliby narzucić tempo i bieg wydarzeń w końcówce notowań.

Za Atlantykiem możemy jednak obserwować postępującą polaryzację rynkową. Podczas gdy S&P śrubuje rekordy trendu rosnąć od siedmiu tygodniu, Bovespa traci jedenastą sesję z kolei (to wpływ spadających notowań surowców), również Merval stracił wczoraj 0,95 proc. i jest najniżej od miesiąca. Słabość rynków wschodzących (wliczając WIG20) w ostatnich tygodniach jest widoczna niemal na całym świecie, całkiem jak słabość małych spółek na tle blue chips w początkowych etapach hossy.
W Azji indeksy także spadały. Najmocniej B-Shares w Szanghaju (indeks grupujący spółki dostępne dla inwestorów zagranicznych), który spadł o 4,9 proc. Główny indeks spadł we wtorek o 1,6 proc.

To efekt doniesień lokalnej gazety, która spodziewa się kolejnych działań rządowych nakierowanych na zatrzymanie wzrostu cen mieszkań. Oczywiście informacja odbiła się przede wszystkim na deweloperach i branży budowlanej obnażając przy okazji wrażliwość giełdy w Szanghaju na obawy o pęknięcie bańki na chińskim rynku nieruchomości. Giełda w Hong Kongu straciła 0,9 proc., Nikkei spadł o 0,3 proc. po wczorajszym rajdzie (nie jest to jednak spadek bez znaczenia – Nikkei zatrzymuje zwyżki coraz niżej i być może wkrótce odwróci trend), Kospi zaś zyskał 0,2 proc.
W Europie początek notowań nie powinien przynieść większych zmian, jeśli już to sesja w Azji może nastrajać niezbyt optymistycznie. Ale większego ruchu na rynku możemy spodziewać się po wybiciu 11:00, ponieważ o tej godzinie opublikowany zostanie wskaźnik nastrojów w biznesie ZEW dla Niemiec i dla strefy euro.

Publikacja może mieć większe niż zazwyczaj znaczenie, ze względu na dane o spadku PKB opublikowane w minionym tygodniu. Inwestorzy muszą być podtrzymywani w nadziei na ożywienie, jeśli obecne poziomy indeksów (bliskie przecież szczytom trendu wzrostowego) mają się utrzymać.

Również dla WIG20 mimo niewielkich ruchów indeksu w ostatnich dniach sytuacja jest bardzo ciekawa. Indeks nie potrafi przecisnąć się powyżej 2500 pkt. Strefa 2480-2500 pkt to obszar ważny – w końcówce stycznia na tych właśnie poziomach pojawiły się bardzo wysokie obroty. Poziom ten już teraz odgrywa istotną rolę, a jego ewentualne sforsowanie jest przepustką do szczytów trendu.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Emil Szweda, Open Finance

Polecane