Odkryto duże złoża gazu łupkowego

PAP
opublikowano: 05-09-2010, 12:17

Duże złoża gazu łupkowego odkryto w  północnej Bułgarii - informuje w niedzielę dziennik "Trud". Według przedstawiciela spółki, która prowadzi badania geologiczne, może chodzić nawet o  300 mld m sześc., z czego realne da się wydobyć 56 mld.

O odkryciu, dającym szansę na dywersyfikację dostaw surowców energetycznych, mówił w piątek w parlamencie minister gospodarki, energetyki i turystyki Trajczo Trajkow. Szef bułgarskiego oddziału amerykańskiej spółki Direct Petroleum, która prowadzi badania, Kolio Tonew potwierdził dziennikowi szacunkową wielkość złóż. "Odkrycia dokonano miesiąc temu, ale dopiero zostanie ustalone, jaką ilość będzie można wydobyć" - oświadczył, dodając, że chodzi o długi i kosztowny proces.

Złoża znajdują się w regionie miast Łowecz i Plewen w środkowe części północnej Bułgarii. Na początku sierpnia niedaleko od tego regionu odkryto inne złoża gazu łupkowego, szacowane na 6-8 mld m sześc.

Trajkow powiedział, że Direkt Pertoleum może otrzymać koncesję na wydobycie w 2011 r. Dotychczas Bułgaria otrzymała siedem wniosków o koncesję na badania i wydobycie gazu łupkowego. W tej chwili trwa organizacja konkursów - dodał.

Jednym z kandydatów jest koncern Chevron. Jego wicedyrektor Ian MacDonald podczas wizyty w Bułgarii w lipcu ocenił jako najbardziej perspektywiczne złoża na północnym zachodzie przy granicy z Rumunią. Eksperci Chevronu wstępnie oceniają je na 25 mld metrów sześc. przy rocznej konsumpcji Bułgarii wynoszącej 5 mld. Obecnie Bułgaria otrzymuje 95 proc. potrzebnego jej gazu ziemnego od Rosji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane