Odliczenia VAT - kiedy i jak

Paweł Kowalczyk
25-07-2006, 00:00

Spełniam warunki przewidziane dla tzw. małego podatnika. Rozważam więc możliwość wyboru tzw. metody kasowej. Kiedy w takim wypadku mogę dokonać odliczenia podatku naliczonego?

- Mały podatnik to podatnik, u którego wartość sprzedaży wraz z kwotą podatku nie przekroczyła w poprzednim roku kwoty odpowiadającej równowartości 800 tys. euro. Podatnik taki ma prawo składać kwartalne deklaracje VAT-7/K. Może on też wybrać tzw. kasową metodę rozliczania podatku VAT. Oznacza to, że obowiązek podatkowy powstaje u niego zasadniczo z chwilą otrzymania zapłaty od kontrahenta, co wydaje się rozwiązaniem korzystnym. Niemniej należy pamiętać, że prawo takie powstaje dopiero w rozliczeniu za kwartał, w którym mały podatnik uregulował całą należność wynikającą z otrzymanej faktury. Podobne zasady dotyczą odliczenia podatku VAT zapłaconego przy imporcie towarów. Odliczenie możliwe jest z chwilą zapłaty podatku wynikającego z dokumentu celnego lub decyzji. Pamiętać należy jednak, że odliczenie podatku nie może nastąpić wcześniej niż z chwilą otrzymania faktury zakupu lub dokumentu celnego. W przypadku małych podatników rozliczających się metodą kasową zastosowanie ma także ograniczenie przewidziane dla faktur dokumentujących zakup tzw. mediów. Mały podatnik może dokonać odliczenia podatku VAT z takiej faktury dopiero w okresie, w którym przypada termin płatności.

Czy mogę dokonać odliczenia z faktury, która dokumentuje transakcję, co do której mam wątpliwości, czy w ogóle powinna podlegać VAT?

- Ustawa o VAT przewiduje, że doliczenia podatku VAT można dokonać na podstawie otrzymanej faktury VAT. Niemniej, art. 88 ustawy o VAT zawiera listę przypadków, gdy prawo do odliczenia podatku VAT nie przysługuje. Między innymi jest to przypadek, gdy transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu lub jest zwolniona od podatku, a kwota wykazana na fakturze nie została uregulowana. A zatem, gdyby nawet przedmiotowa transakcja nie podlegała opodatkowaniu lub też była z podatku VAT zwolniona, to w dalszym ciągu nabywcy przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT, pod warunkiem że należność za tę fakturę została zapłacona. Należy jednak rozróżnić sytuację, gdy transakcja faktycznie była przeprowadzona, lecz powinna być zwolniona z podatku VAT lub w ogóle temu podatkowi nie podlegać, od takiej sytuacji, w której wystawiono tzw. pustą fakturę — tj. stwierdzającą czynności, które nie zostały dokonane. W tym bowiem przypadku nawet fakt dokonania zapłaty (o ile o zapłacie w ogóle można mówić w takim przypadku) nie uprawnia do odliczenia podatku wynikającego z faktury.

Paweł Kowalczyk, PricewaterhouseCoopers (oddział w Katowicach)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Kowalczyk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Odliczenia VAT - kiedy i jak