Czytasz dzięki

Odnaleziono skradzione obrazy Van Gogha

opublikowano: 30-09-2016, 12:04

Neapolska policja odzyskała skradzione w 2002 r. dwa obrazy Van Gogha poinformowało Muzeum Van Gogha w Amsterdamie.

Obrazy – „Widok Morza w Scheveningen” oraz „Kongregacja Opuszczająca Kościół Reformowany w Nuenen” – są w „całkiem dobrym stanie”, jednak widać na nich „pewne ślady zniszczeń”.

Zobacz więcej

Widok Morza w Scheveningen

Wikimedia


Obrazy zostały odzyskane w toku zakrojonego na szeroką skale dochodzenia kryminalnego prowadzonego przez włoską policję podatkowa i graniczną.

- Kurator, który zbadał autentyczność oraz pochodzenie prac jednoznacznie stwierdził, że obrazy są prawdziwe – poinformowało muzeum.

W oświadczeniu napisano, że nie wiadomo, gdzie dzieła były przechowywane przez 14 lat, ale ich stan świadczy o tym, że nie trzymano ich w odpowiednich warunkach.

- Ramy, w które oprawione były oba obrazy zostały usunięte. Obraz "Widoku na morze w Scheveningen" został uszkodzony. W lewym dolnym rogu jest ubytek farby wielkości ok. 5x2 cm. Obraz „Kongregacja Opuszczająca Kościół Reformowany w Nuenen” na pierwszy rzut oka wygląda dobrze, choć ma małe uszkodzenia na brzegach – podało muzeum. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Łasica

Polecane