Odpady do recyklingu, do spalarni i na budowę

Dzięki zmianie prawa w tym roku wzrost cen odbioru śmieci nie powinien spędzać snu z powiek gminom i mieszkańcom. Na nowe regulacje liczy też budowlanka.

W 2020 r. mieszkańcy wielu miast otrzymali informacje o podwyżkach opłat za wywóz śmieci, wynikających m.in. z zaostrzenia rządowych restrykcji nakładanych na przedsiębiorców z branży odbioru i zagospodarowania. Resort klimatu opracował jednak projekt zmiany przepisów dotyczący utrzymania porządku i czystości w gminach, który może w 2021 r. nieco złagodzić problem wzrostu kosztów odbioru i utylizacji odpadów oraz podwyżek cen. Zmieni się sposób naliczania poziomu recyklingu. W obliczeniach będą uwzględniane tylko cztery frakcje odpadów – papier, plastik, metal i szkło - a nie wszystkie śmieci. Obniżone zostaną również wymagane wskaźniki przetworzenia.

Czas na recykling
Czas na recykling
Celem pakietu odpadowego jest m.in. zwiększenie odpowiedzialności producentów za recykling opakowań. Rząd jednak dał firmom czas na przygotowanie się, proponując złagodzenie wskaźników odpadów do przetworzenia.
Bloomberg Creative Photos

Presja ceny

- Według projektu, w przyszłym roku poziom recyklingu ma wynosić 20 proc., w 2022 r. – 25 proc. i stopniowo dojść do wymaganych dyrektywą unijną 55 proc. w 2025 r. To poważna zmiana w stosunku do poprzednich założeń, łagodząca pierwotne, rygorystyczne wymogi. Może ona stanowić czynnik ograniczający wzrost kosztów realizacji usług odbioru i zagospodarowania odpadów komunalnych – uważa Wojciech Smołka, wiceprezes FBSerwis z grupy Budimex.

Jego zdaniem branża gospodarki odpadami oraz gminy i mieszkańcy, potrzebują czasu na przygotowanie się do nowych obowiązków. Jakość odpadów zbieranych selektywnie jest jeszcze niedostatecznie wysoka. Niewystarczająco rozwinięta jest też infrastruktura instalacji zapewniających recykling wymaganej ilości.

Przeciwnicy złagodzenia przepisów obawiają się jednak spadku motywacji do segregowania i przetwarzania odpadów. Prognozują, że coraz więcej śmieci będzie trafiać na wysypiska albo do spalarni, które chcą budować samorządy. Natomiast lokalni włodarze cieszą się z zaproponowanych zmian i liczą na więcej.

Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
×
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Asfalt i ziemia

Zmiany w przepisach śledzą także przedsiębiorcy budowlani. W 2021 r. spodziewają się wejścia w życie opracowanego przez resort klimatu rozporządzenia dotyczącego ponownego wykorzystania destruktu asfaltowego. Obecnie jest uznawany za odpad, co utrudnia ponowne użycie podczas remontu lub budowy drogi. Tomasz Żuchowski, kierujący Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA), zapowiedział na łamach „PB” wprowadzenie do umów utrzymania zapisów określających zasady i harmonogram frezowania nawierzchni na wielu odcinkach dróg krajowych. To może zwiększyć ilość destruktu, który można wykorzystać przy położeniu nowej nawierzchni. Budowlańcy chcą iść krok dalej - proponują także zmiany w ustawie o odpadach, która na ścieżkę legislacyjną może trafić w 2021 r. W uproszczeniu chodzi o złagodzenie przepisów dotyczących przemieszczania i wykorzystywania niezanieczyszczonej ziemi, wydobytej podczas robót budowlanych. Obecnie są traktowane jako odpady, a przedsiębiorcy, chcący je składować i przewozić w celu wykorzystania na budowach, muszą uzbroić się z gruby plik zezwoleń na transport i przetwarzanie odpadów.

Złagodzenie przepisów może usprawnić budowę dróg i obniżyć koszty nie tylko budowy, ale także wieloletniej eksploatacji. GDDKiA zaleca stosowanie nasypów przy drogach jako barier dźwiękochłonnych. Barbara Dzieciuchowicz, prezes Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Drogownictwa, uważa, że będą trwalsze niż plastikowe ekrany, często niszczone przez wandali. Nasypu ziemnego nikt nie podpali, ani nie namaluje na nim graffiti.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kapczyńska

Polecane