Odpowiednie dać rzeczy słowo

Redakcja
opublikowano: 02-05-2008, 00:00

W reakcji na tekst Dawida Tokarza „Rymarz sprawdzi fundację PSL” („PB” nr 81 z 24 kwietnia) z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW) otrzymaliśmy pismo, którego najistotniejszy fragment przytaczamy:

„Nie jest prawdą, że „Łamanie prawa (przez Fundację Rozwoju) potwierdziło (...) nawet ministerstwo rolnictwa”. W odpowiedziach udzielanych przez resort na pytania pana redaktora Dawida Tokarza ani razu nie pojawiło się takie stwierdzenie. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informowało jedynie, że w wyniku analizy sprawozdań finansowych Fundacji Rozwoju stwierdzono uchybienia, które należy wyeliminować. Nie padło natomiast stwierdzenie, że Fundacja Rozwoju łamie prawo. Takie stwierdzenie nie mogło paść, ponieważ Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi dysponuje ekspertyzą prawną, która uznaje działalność Fundacji Rozwoju za zgodną z prawem”.

A teraz przytoczmy odpowiedź MRiRW na nasze pytania (z 10 kwietnia): „Po przeanalizowaniu przekazanych przez Fundację Rozwoju sprawozdań stwierdzono przewagę działalności fundacji w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej nad działalnością statutową. W związku z tym zastępca dyrektora Departamentu Doradztwa, Oświaty Rolniczej i Nauki Elżbieta Karnafel-Wyka skierowała do prezesa zarządu Fundacji Rozwoju Henryka Cicheckiego pismo przypominające, że zgodnie z art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 6 kwietnia 1984 r. o fundacjach, zakreślającego ramy prowadzonej działalności gospodarczej, fundacja może prowadzić tę działalność jedynie w rozmiarach służących realizacji jej celów. (...) W piśmie podkreślono konieczność wyeliminowania tych uchybień i zalecono podporządkowanie rozmiarów działalności gospodarczej realizowanym przez fundację celom statutowym”.

Oba pisma podpisała Małgorzata Książyk, dyrektor Biura Prasowego MRiRW.

Czy naruszanie przez sześć lat przez należącą do PSL Fundację Rozwoju (FR) jednoznacznych przepisów ustawy o fundacjach można nazwać — jak chcą cytowani przez nas eksperci prawni — łamaniem prawa? I czy to logiczne, że MRiRW „stwierdza uchybienia”, uznając jednocześnie działalność FR za zgodną z prawem? Ocenę pozostawiamy czytelnikom.

Redakcja

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Redakcja

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu