Odpowiedzialność receptą na kryzys

Kamil Koprowicz
opublikowano: 01-02-2012, 00:00

Do indeksu RESPECT dołączyły Bank BPH, PZU, Ciech i Kogeneracja

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW) ogłosiła nowy skład czwartej edycji indeksu RESPECT. Zestawienie obejmuje spółki notowane na GPW, które kierują się społeczną odpowiedzialnością biznesu (ang. Corporate Social Responsibility). Oznacza to kierowanie się najwyższymi standardami zarządzania i relacji z inwestorami, a także dbałość o ekologię, sprawy społeczne i pracownicze.

Z szacunkiem, proszę

W indeksie po zmianach znajdą się 23 spółki: Apator, Bank BPH, Bank Handlowy, Bank Millennium, Budimex, Ciech, DM IDMSA, Elektrobudowa, Lotos, ING BSK, KGHM, Kredyt Bank, Bogdanka, Mondi, Netia, PBG, PGE, PGNiG, PKN Orlen, PZU, TP, ZA Tarnów i Kogeneracja. Notowania w nowym składzie ruszą dziś. Debiutanci w zestawieniu to Bank BPH, Ciech, Kogeneracja i PZU. Indeks opuścili Barlinek, BRE Bank i Śnieżka. Trzon zestawienia nadal stanowią najbardziej płynne spółki z WIG20 — KGHM, PGNiG i TP.

— Warto odpowiedzialnie prowadzić biznes. Takich spółek przybywa. Inwestorzy są coraz bardziej świadomi roli społecznej odpowiedzialnościi coraz częściej podejmują decyzję na podstawie formy relacji spółek z otoczeniem — mówiła na otwarciu konferencji Beata Jarosz, członek zarządu GPW.

Odpowiedzialność popłaca

Skład indeksu jest ustalany w trzech etapach. Pierwszy to wskazanie grupy spółek o najwyższej płynności, czyli tych, które znajdują się w portfelach indeksów WIG20, mWIG40 i sWIG80. Kolejny krok obejmuje ocenę praktyk spółek w zakresie ładu korporacyjnego (Corporate Governance), ładu informacyjnego i relacji z inwestorami na podstawie raportów i stron internetowych spółek. Ostatni etap to ocena dojrzałości spółek w zakresie społecznej odpowiedzialności, dokonywana na podstawie ankiet. Spółki oceniają GPW, SEG i firma Deloitte. Rynek docenia spółki społecznie odpowiedzialne. Od 19 listopada 2009 r. (pierwsza publikacja indeksu) do 26 stycznia stopa zwrotu RESPECT wyniosła 31,2 proc. W tym czasie WIG zyskał 2,67 proc. W trudnym 2011 r. indeks spadł o 13 proc., a stopa zwrotu WIG wyniosła -22 proc.

Trzymać fason

Po ogłoszeniu nowego składu indeksu odbył się panel dyskusyjny „Znaczenie CSR w dobie kryzysu”. W dyskusji prowadzonej przez Grzegorza Nawackiego, wicenaczelnego „PB”, uczestniczyli Halina Franczak z Deloitte, Grażyna Utrata, wiceprezes Banku BPH, oraz Witold Jaworowski, wiceprezes PZU. Przedstawiciele spółek tłumaczyli, jak w praktyce wygląda wdrażanie działań społecznej odpowiedzialności w czasach kryzysu. To trudne zadanie, gdy trzeba pilnować kosztów i dbać o poprawę wyników.

— RESPECT powstał w odpowiedzi na kryzys wiarygodności przedsiębiorstw. Ważne, by przekazać podmiotom, że społeczna odpowiedzialność może być opłacalna. Firmy, które weszły w skład indeksu RESPECT, mają lepsze notowania niż rynek. Wysiłek i lojalność przekładają się na wyniki — mówi Halina Frańczak.

W kryzysie firmy przywiązują większą wagę do zatrzymania najlepszych pracowników. Uczestnicy dyskusji koncentrują się na zwiększeniu lojalności załogi.

— Dbamy, by pracownicy, którzy pozostali w PZU, mogli utożsamiać się z firmą. Cały CSR jest mocno związany ze sposobem prowadzenia biznesu. To inwestycja, która zwróci się w długim terminie — mówi Witold Jaworowski.

— Chcemy być fair. W trudnych czasach trzeba stosować podejście propracownicze. Podnosimy standardy naszej działalności — mówi Grażyna Utrata.

Zazdrość jest dobra

Na koniec debaty padło trudne pytanie: Czy będąc w indeksie RESPECT, czujecie się lepsi od innych?

— Będąc w indeksie RESPECT, czujemy się częścią pewnej elity. Jednak chcielibyśmy, by wszystkie spółki z GPW realizowały wytyczne CSR. Widzimy, jak dużo pracy jest przed nami — mówi Grażyna Utrata.

— Zazdrość jest dobra. Jeżeli zazdrościmy, chcemy osiągnąć coś, co mają już inni. Zła jest zawiść, bo czując ją, życzymy innym, by powinęła im się noga — dodaje Witold Jaworski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Koprowicz

Polecane