Odpowiedzialny biznes powinien być priorytetem

DMACIEJ NOWOHOŃSKI, członek zarządu Orange Polska ds. finansów
opublikowano: 06-10-2016, 22:00

Dyskusja na temat ujawniania danych niefinansowych trwa od wielu lat. Ostatni kryzys ekonomiczny pokazał, że oprócz danych finansowych ważne są takie kwestie, jak etyka, compliance i ład korporacyjny.

 Katastrofy ekologiczne pokazują, jak istotne są kwestie ochrony środowiska. Coraz większą uwagę kieruje się na tematy dotyczące wyzyskiwania pracowników czy dyskryminacji w miejscu pracy. Jako inwestorzy, klienci, pracownicy, partnerzy biznesowi i społeczni, czy po prostu zwykli ludzie coraz częściej chcemy wiedzieć jak firma prowadzi swój biznes.


W ostatnim czasie świadomość, a także wysiłki firm jeśli chodzi o odpowiedzialnybiznes, prowadzący do zrównoważonego rozwoju, znacząco się zwiększyły.

Coraz częściej także inwestorzy zwracają uwagę na ten obszar. Raportowanie danych pozafinansowych jest nie tylko wyzwaniem dla firm, ale przede wszystkim szansą, aby szerzej opisać swój model biznesowy i sposób funkcjonowania na rynku, pokazać, w jaki sposób firma uczestniczy w rozwoju gospodarki, wspiera rozwój społeczny, buduje kapitał intelektualny, jak traktuje pracowników. I tę szanse powinniśmy wykorzystać idąc krok dalej w kierunku raportowania zintegrowanego, pokazujące wskaźniki finansowe, środowiskowe, społeczne i dane z dziedziny ładu korporacyjnego w jednym zestawieniu.

Takie raportowanie w jasnej, kompletnej i porównywalnej formie przedstawiać ma nie tylko bieżącą kondycję organizacji, ale jej plany na przyszłość. Ma dawać wgląd
w strategię firmy oraz sposób oddziaływania na otoczenie. Kluczowe jest tu również zaprezentowanie jakości relacji spółki z jej kluczowymi interesariuszami.
W Orange Polska podążamy tą drogą, przygotowując się do sporządzenia raportu zintegrowanego, łączącego wskaźniki pozafinansowe, które dotychczas pokazywaliśmy w „Raporcie społecznej odpowiedzialności”, z danymi finansowymi. Mam nadzieję, że pokazanie takiego całościowego obrazu swojej działalności stanie się dla biznesu standardem.

Raportowanie ma to do siebie, że odnosi się do przeszłości.

Naturalnie, podejmowanie decyzji inwestycyjnych na podstawie danych historycznych jest w pełni uzasadnione, ale niewątpliwie musi zostać uzupełnione o element oceny przyszłości. Raportowanie pozafinansowe jest bardzo dobrym krokiem w tym kierunku.

KOMENTARZ ORGANIZATORA KONKURSU RAPORTY SPOŁECZNE

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DMACIEJ NOWOHOŃSKI, członek zarządu Orange Polska ds. finansów

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Odpowiedzialny biznes powinien być priorytetem