Czytasz dzięki

Odprawa będzie cyfrowa

opublikowano: 14-03-2018, 22:00

Resort finansów ma ponad 140 mln zł na platformę e-usług skarbowo-celnych i wkrótce wystartuje z przetargami.

Beneficjentami podpisanej pod koniec stycznia z Centrum Projektów Polska Cyfrowa umowy w sprawie dofinansowania wartego ponad 143 mln zł projektu o nazwie Platforma Usług Elektronicznych Skarbowo- -Celnych (PUESC) są Ministerstwo Finansów, Krajowa Administracja Skarbowa i Ministerstwo Rozwoju. — Projekt został uruchomiony w 2017 r. Został podzielony na kilka obszarów, ze szczegółowo zdefiniowanym zakresem, którego realizacja pozwoli zoptymalizować usługi realizowane przez obszar celno-skarbowy i przenieść go w świat w pełni zdigitalizowany — mówi Przemysław Koch, pełnomocnik ministra finansów ds. informatyzacji.

Zobacz więcej

Cyfrowa odprawa

Fot. Krystian Maj_forum

Głównym celem projektu jest usprawnienie procesów realizowanych w obszarze celnym i akcyzowym w zakresie odprawy granicznej, odprawy celnej oraz obrotu wyrobami podlegającymi akcyzie i poszerzenie zakresu spraw, które będą mogły być załatwiane elektronicznie. Przetargi związane z projektem mają zostać już niedługo ogłoszone.

— PUESC to ogromny projekt, SIWZ-y są już gotowe i w 2018 r. będziemy ogłaszać przetargi na poszczególne jego obszary. Część z nich może być realizowana przez wyspecjalizowane w danych obszarach jednostki terenowe — mówi Przemysław Koch.

Kluczowymi usługami dostarczanymi w ramach projektu mają być m.in.: cyfrowa granica — sprawna obsługa na przejściach, e-Awizacja — awizacja zamiaru pojawienia się na granicy w celu przygotowania i skrócenia odprawy, cyfrowa odprawa — odprawa wynikająca z przepisów unijnego kodeksu celnego, e-decyzje — elektroniczna obsługa wydawania decyzji, pozwoleń, zwolnień i zaświadczeń zgodnie z UKC, e-banderole — elektroniczny proces nabywania i rozliczania znaków akcyzy, e-wsparcie — rejestracja samochodów osobowych w zakresie podatku akcyzowego oraz e-płatności — regulowanie należności celno-skarbowych elektronicznie w czasie rzeczywistym. Rozwiązania w projekcie PUESC będą przystosowane do uruchomienia na platformie wirtualizacyjnej, udostępnionej w modelu chmury obliczeniowej, wytworzonej w ramach innego projektu MF-HARF, który już wcześniej uzyskał dofinansowanie w ramach POPC w wysokości blisko 200 mln zł. Zgodnie z planem projekt PUESC ma się zakończyć do końca stycznia 2021 r. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Suteniec

Polecane