Odręczny list Einsteina wyceniany na 1,5 mln USD

opublikowano: 04-10-2018, 09:58

List Alberta Einsteina, zawierający jego przemyślenia o Bogu, religii i poszukiwaniu sensu życia, zostanie sprzedany na aukcji w Nowym Jorku. Jego wartość szacowana jest na nawet 1,5 mln USD.

O sprzedaży listu poinformował dom aukcyjny Christie’s. Słynny fizyk napisał go po niemiecku, rok przed śmiercią w 1955 roku. Adresatem jest niemiecki filozof Eric Gutkind.

Zobacz więcej

youtube.com

Zawarty na 1,5 strony list będzie wystawiony na sprzedaż 4 grudnia. Jego wartość szacuje się na 1,0-1,5 mln USD. Prywatny kolekcjoner, który kupił go na aukcji w 2008 roku, zapłacił za niego 404 tys. USD.

W październiku ubiegłego roku notatka Einsteina opisująca sposób na szczęśliwe życie, którą wręczył kurierowi w Tokio, została sprzedana na aukcji w Jerozolimie za 1,56 mln USD. 

- Choć listy i odręczne pisma Einsteina pojawiają się z pewną częstotliwością na aukcjach, to te ważne i o dużym znaczenie już nie – powiedział Peter Klarnet, specjalista ds. książek i manuskryptów w Christie’s.  

Przypomniał, że list fizyka z 1939 roku, ostrzegający  prezydenta USA przed dążeniem Niemiec do budowy bomby atomowej, został w 2002 roku sprzedany za 2 mln USD. 

Sprzedawany przez Christies’s list uważany jest za kontrowersyjny z racji jednoznacznie antyreligijnego charakteru.

- Słowo Bóg jest dla mnie niczym innym, jak wyrazem i wytworem ludzkich słabości, Biblia to zbiór czcigodnych, ale wciąż dość prymitywnych legend – głosi jego fragment.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, thelocal.de

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu