Czytasz dzięki

Odsetki od lokat poszły pod nóż

opublikowano: 08-03-2020, 22:00

Prezes NBP studzi rynkowe oczekiwania na obniżki stóp, ale banki wiedzą, że nie muszą ostro rywalizować o pieniądze klientów. Dlatego oprocentowanie lokat poszło w dół

3 miesiące

Choć stawka trzymiesięcznego WIBOR jak zaklęta pozostaje na niezmienionym poziomie już od wielu miesięcy (co najwyżej zmienia się o 1-3 pkt baz.), to na rynku dość szybko zmieniły się w ostatnich tygodniach oczekiwania względem działań Rady Polityki Pieniężnej. O wysokiej inflacji wszyscy już zapomnieli, a więc o ewentualnych podwyżkach stóp też. Rynek zaczął wyceniać obniżki w obliczu spodziewanego gwałtownego spowolnienia gospodarczego, wywołanego skutkami epidemii koronawirusa. Adam Glapiński, prezes NBP i przewodniczący RPP, szybko jednak zdusił te oczekiwania, podkreślając, że rynek zbyt optymistycznie podchodzi do luzowania polityki pięnieżnej, a stopy będą stabilne w najbliższym czasie. Banki, które w lutym nieśmiało podnosiły oprocentowanie lokat, teraz zdecydowały się raczej na obniżki — choć nie dotyczy to wszystkich instytucji. Wśród lokat 3-miesięcznych największe cięcie dotyczyło flagowych propozycji Getin Banku i Idea Banku.

W Getinie oprocentowanie lokaty mobilnej spadło z 3 do 2,7 proc. i choć wciąż jest to relatywnie dużo, to ograniczeniem tego rozwiązania jest niski limit wkładu, sięgający zaledwie 10 tys. zł. Plusem jest natomiast fakt, że z propozycji mogą skorzystać także dotychczasowi klienci banku. W Idea Banku na lokacie Nr 1 warunków wstępnych nie ma, ale oprocentowanie tego depozytu obiżono z 1,9 do 1,7 proc. Pozwoliło to na utrzymanie drugiego miejsca w zestawieniu lokat bez dodatkowych warunków (przewodzi BFF z lokatą Facto), mimo że za plecami Idei jedna z ofert się poprawiła. Toyota Bank dodał nieco na lokacie Plus, podnosząc oprocentowanie z 1,5 do 1,6 proc. Dzięki temu bank wysforował się na trzecie miejsce. Aby być w czołowej piątce, wystarczy już tylko 1,4 proc. — do takiego poziomu spadła w ostatnich tygodniach stawka na NeoLokacie w NeoBanku.

Wśród lokat z dodatkowymi warunkami na czele pozostają Bank Millennium i Nest Bank, oferujące po 4 proc. w skali roku. W Millennium trzeba skutecznie polecić otwarcie takiego konta (lub być nowym klientem i przyjść z polecenia), natomiast w Nest Banku trzeba posiadać status nowego klienta i przelewać co miesiąc wynagrodzenie w wysokości co najmniej 1 tys. zł.

6 miesięcy

Krótki to był zryw. W lutym klienci Idea Banku mogli się cieszyć z pierwszej po wielu miesiącach podwyżki oprocentowania półrocznej lokaty Na nowe środki Plus (z 2,2 do 2,3 proc.). Sytuacja na rynku nie zmusza jednak banków do zaciętej rywalizacji o pieniądze klientów, dlatego w marcu odsetki na tym depozycie spadły do 2,1 proc. Takie oprocentowanie wystarczy, by zajmować drugą pozycję w rankingu lokat z dodatkowymi warunkami. W Idea Banku można zdeponować nawet 1 mln zł, trzeba być posiadaczem konta, a lokatę można założyć przez bankowość internetową, Ideę Cloud i aplikację mobilną. Bank sprawdza saldo środków pieniężnych posiadacza rachunku w banku, liczone na koniec 20 dnia miesiąca poprzedzającego miesiąc kalendarzowy, w którym pieniądze wpłynęły na lokatę. Jako łączne saldo uznawane są wszystkie środki zgromadzone na ROR, kontach oszczędnościowych i lokatach, w produktach strukturyzowanych i innych.

036950dd-4556-4e30-aabc-314ab0b280bd
Frankowicze kontra banki
Informacje dla zadłużonych we franku szwajcarskim. Rozstrzygnięcia z sal sądowych, opinie prawników, bankierów i zainteresowanych problemem
ZAPISZ MNIE
Frankowicze kontra banki
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany co dwa tygodnie
Kamil Zatoński
Informacje dla zadłużonych we franku szwajcarskim. Rozstrzygnięcia z sal sądowych, opinie prawników, bankierów i zainteresowanych problemem
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

Propozycję Idea Banku bije lokata Witaj w Nest Banku, ale atut w postaci 4 proc. w skali roku częściowo niweluje bardzo niski limit wkładu, sięgający 10 tys. zł. Jest to więc propozycja dla tych, którzy chcą zmienić bank i dostać niewielki bonus powitalny. Oprócz konieczności założenia rachunku osobistego trzeba zapewnić wpływ wynagrodzenia na Nest Konto w wysokości nie mniejszej niż 1 tys. zł miesięcznie. Wśród lokat bez dodatkowych warunków przewodzi BFF.

Włoska grupa finansowa podniosła kilka tygodni temu oprocentowanie półrocznej lokaty z 2 do 2,5 proc. i w marcu zostało ono utrzymane. Dwa inne banki z czołówki rankingu zdecydowały się jednak na obniżki. Toyota Bank zmniejszył oprocentowanie lokaty Sprint na 180 dni z 2,4 do 2,2 proc., a w Idea Banku na lokacie Nr 1 stawka spadła z 2,0 do 1,8 proc. Dzięki temu samodzielnie trzecie miejsce zajmuje Inbank, który na lokacie standardowej utrzymał stawkę na poziomie 2 proc.

12 miesięcy

Z wyliczeń Expandera wynika, że po uwzględnieniu wzrostu cen (NBP szacuje inflację na 3,6 proc. w 2020 r.) i podatku, przeciętna lokata przyniesie w 2020 r. realną tratę wynoszącą 2,5 proc. Wśród lokat rocznych żadna z bankowych propozycji nie ma oprocentowania nawet zbliżonego do wskaźnika cen, a tradycją stało się, że absolutnie najlepsza jest oferta pozbawiona warunków wstępnych. BFF utrzymało oprocentowanie lokaty Facto na poziomie 2,8 proc. Instytucja nie jest szczególnie rozpoznawalna wśród polskich klientów i być może dlatego musi walczyć o pieniądze, podnosząc stawki. BFF obecny jest na polskim rynku od 2016 r., kiedy przejął wówczas jeszcze giełdową spółkę Magellan, specjalizującą się w finansowaniu dla służby zdrowia. Taką samą specjalizację mają Włosi, którzy we wrześniu 2019 r. wprowadzili do oferty rozwiązania pod marką Facto (konto i lokaty online).

Depozyty objęte są gwarancją włoskiego odpowiednika Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. BFF w rankingu wyraźnie bije Inbank (2,2 proc.) i Toyota Bank (2,1 proc.). W tym ostatnim banku przed miesiącem stawka wynosiła 2,2 proc. W dół — z 2 do 1,9 proc. — poszło oprocentowanie na lokacie Nr 1 w Idea Banku. Podobnie stało się z oprocentowaniem lokaty Na nowe środki Plus w tym banku (odsetki spadły z 2,2 do 2,1 proc.). Siostrzany Getin Bank na lokacie, na którą przyjmowane są również wyłącznie tzw. nowe środki, obniżył oprocentowanie z 2 do 1,9 proc. Nie zmieniły się najlepsze roczne propozycje BOŚ Banku.

Standardowe oprocentowanie EKOlokaty to 1,75 proc., a bonus w postaci 0,5 pkt proc. otrzymają ci, którzy są posiadaczami konta osobistego i utrzymują na nim średniomiesięczne saldo w wysokości co najmniej 10 proc. wartości lokaty. Ponadto trzeba w każdym miesiącu jej trwania dokonywać transakcji bezgotówkowych na kwotę minimum 300 zł. Limitu wkładu nie ma.

2 mln zł to natomiast limity wkładu na depozytach w Nest Banku, dostępnych dla nowych klientów i dla obecnych, ale tych, którzy mogą zdeponować nowe środki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane