Odsetki znów poszły pod nóż

Piotr Gozdowski, Kamil Zatoński
opublikowano: 26-09-2014, 00:00

Oprocentowanie obligacji skarbowych, które będą sprzedawane w październiku, będzie jeszcze niższe niż we wrześniu.

Na promocję w Ministerstwie Finansów nie ma już co liczyć. Oprocentowanie obligacji skarbowych przez długi czas utrzymywało się na trochę sztucznie (biorąc pod uwagę niską inflację) zawyżonym poziomie, ale teraz z miesiąca na miesiąc jest coraz niższe. Jeszcze w sierpniu najpopularniejsze wśród inwestorów obligacje dwuletnie dawały 3 proc. w skali roku, ale już we wrześniu premię obniżono do 2,8 proc., a seria sprzedawana w październiku przyniesie ledwie 2,4 proc. dochodu. Zmniejszono też kupon od obligacji 3- i 4-letnich. W pierwszym okresie odsetkowym dadzą one — odpowiednio — 2,6 i 2,8 proc. We wrześniu było to 2,8 oraz 3,1 proc. W dwa miesiące spadek o 0,7 pkt. proc. zaliczyły też obligacje o najdłuższym, 10-letnim terminie wykupu. Ministerstwo Finansów tłumaczy niższe oprocentowanie spadkiem rentowności obligacji hurtowych.

— We wrześniu rentowności spadły do najniższych poziomów w historii — komentuje Piotr Marczak, dyrektor Departamentu Długu Publicznego w resorcie finansów. Oprocentowanie najlepszych lokat 2-letnich wynosi ponad 4 proc., a rynkowa średnia to około 3,5 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Piotr Gozdowski, Kamil Zatoński

Polecane