Odszkodowanie jako koszt przychodu

Wojciech Sztuba, Katarzyna Ryszard
opublikowano: 31-05-2005, 00:00

Jedną z bardziej kontrowersyjnych kwestii w opodatkowaniu dochodu jest zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów odszkodowań oraz kar umownych.

Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 22 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, kar umownych i odszkodowań m.in. z tytułu wad wykonanych robót i usług nie uważa się za koszty podatkowe. Dotychczas organy podatkowe stosując dość jednostronną wykładnię tego przepisu odmawiały prawa do podatkowego rozliczenia znakomitej większości kar i odszkodowań wynikających z zawartych umów cywilnoprawnych. Dlatego warto zwrócić uwagę na decyzję, którą omawiamy obok. Podniesionym w postanowieniu organu pierwszej instancji powodem odmowy zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odszkodowania było założenie braku związku tego wydatku z przychodami. Tak postąpił urząd skarbowy. Dopiero organ odwoławczy zwrócił uwagę na szerszy kontekst ekonomiczny i oczywisty związek wydatku z przychodami w ogóle.

Co więcej przyjął, że odszkodowanie z tytułu kradzieży przedmiotu transportu nie mieści się w katalogu kosztów nieuznawanych za podatkowe, z czym także należy się zgodzić. Szkoda i wypłata odszkodowania nie były bowiem następstwem wady wykonanej usługi przewozowej. Jeżeli podatnik dołożył należytej staranności w celu zabezpieczenia przewożonych towarów przed kradzieżą, do której mimo tego doszło, trudno uznać z tego powodu jego usługę za wadliwą.

Wojciech Sztuba, partner

Katarzyna Ryszard, starszy konsultant

TPA Horwath Sztuba Kaczmarek Sp. z o.o.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Wojciech Sztuba, Katarzyna Ryszard

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Odszkodowanie jako koszt przychodu