Odwraca się tendencja na rynku złota

Popyt na bezpieczne aktywa wspiera rynki metali szlachetnych, w tym złota.

Notowania złota, które w skali tego roku są na 5,4-procentowym minusie, zyskują we wtorek 0,8 proc., sięgając 1232 USD za uncję, najwyższego poziomu od trzech miesięcy. Wiele wskazuje, że odwraca się spadkowa tendencja w całym kompleksie metali szlachetnych. Obliczany przez Bloomberga wskaźnik cen złota i srebra ma szanse na zamknięcie zwyżką siódmego tygodnia z rzędu, co nie zdarzyło się od 2006 r. (o ile tylko utrzyma do piątku dotychczasowe zwyżki). Od kilku tygodni mozolnie umacniają się srebro i platyna, jednak w ciągu trzech miesięcy skala zwyżek cen palladu sięgnęła już 24,0 proc. W ostatnich tygodniach specjaliści ostrzegali, że znaczne pozycje nastawione na osłabienie złota mogą przyczynić się do gwałtownego odbicia cen kruszcu w momencie, gdy nastroje się odwrócą. Inwestorzy w metalach szlachetnych szukają bezpiecznego schronienia pośród wahań na rynkach akcji, komplikującej się między innymi na Bliskim Wschodzie sytuacji geopolitycznej oraz spowalniania gospodarki chińskiej.

- Zwyżki pokazują, że psychologia rynku się zmieniła – komentuje w rozmowie z agencją Bloomberg Phil Streible, strateg firmy brokerskiej RJO Futures.

Amerykański indeks S&P500 traci we wtorek kolejne 1,7 proc., pogłębiając dno październikowej wyprzedaży, a oprócz złota zyskują inne bezpieczne aktywa – obligacje USA, jen i frank. W wyniku zabójstwa dziennikarza Jamala Khashoggiego rośnie napięcie pomiędzy Arabią Saudyjską a USA. Jednocześnie Waszyngton zamierza wycofać się z porozumienia z Rosją dotyczącego pocisków przenoszących ładunki jądrowe, wskazując na złamanie go przez Moskwę (to wspiera zwłaszcza ceny palladu, którego Rosja jest istotnym producentem). Do tego dochodzą utrzymujące się w związku z włoskim budżetem napięcia na linii Rzym-Bruksela oraz kwestia mających wejść w listopadzie amerykańskich sankcji wobec Iranu.

- Wygląda na to, że inwestorzy wreszcie zaczęli doceniać złoto i kupować je jako bezpieczne schronienie. Przyczyna jest taka, że większość innych aktywów, jak akcje, znalazła się pod presją – komentuje Kunal Shah, szef analiz rynków surowcowych w firmie brokerskiej Nirmal Bang Securities.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane