Odwrócona hipoteka domaga się od rządu regulacji

MGA
opublikowano: 05-11-2012, 15:08

Fundusz Hipoteczny Familia broni się przed Komisją Nadzoru Finansowego. Ruszył ze zbiórką podpisów pod petycją do resortu gospodarki o szybkie zakończenie prac nad ustawą o odwróconej hipotece.

Fundusz Hipoteczny Familia – jedna z kilku firm, która oferuje klientom odwróconą hipotekę - alarmuje, że rząd pracuje nad odpowiednią ustawą już od czterech lat. Prawo mogłoby ujednolicić standardy działania firm, które oferują seniorom możliwość uzyskania dodatkowego dochodu w zamian za przekazanie własności do ich nieruchomości. Familia zbiera podpisy w sprawie szybkiego zakończenia prac.

- Nasze prawo musi nadążać za potrzebami społecznymi. Ustawa nie zrewolucjonizuje rynku. Musimy mieć jednak pewność, że wszystkie spółki chcące oferować odwróconą hipotekę będą posiadały odpowiedni kapitał i stosowały zapisy o hipotece umownej oraz gwarantowały seniorom prawo do dożywotniego użytkowania nieruchomości. Dlatego tak istotne jest objęcie nadzorem rynku odwróconej hipoteki w Polsce - twierdzi mówi Katarzyna Brzeska-Miksa, prezes Funduszu Hipotecznego Familia.

Obecnie działalność funduszy hipotecznych normuje tylko Kodeks Postępowania Cywilnego.

Akcja Funduszu Hipotecznego Familia zbiegła się w czasie z oświadczeniem Komisji Nadzoru Finansowego (KNF), która nie chce, by poza jej kontrolą prywatne fundusze przejmowały od seniorów ich mieszkania i domy. Takie surowe stanowisko nadzoru wynika częściowo z afery Amber Gold, której ofiarą padło kilka tysięcy inwestorów. Według KNF, ryzyko będzie znacznie mniejsze, jeśli działalność polegająca na świadczeniu renty dożywotniej w zamian za przeniesienie własności nieruchomości zostanie ustawowo zastrzeżona dla zakładów ubezpieczeń. Jedynym ubezpieczycielem na rynku, który oferuje odwróconą hipotekę, jest obecnie TU Europa. W niedawnej rozmowie z „Pulsem Biznesu” Jacek Podoba, szef ubezpieczyciela, zastrzegał, że nie liczy na masową sprzedaż odwróconej hipoteki. Zakładał organiczny wzrost tego segmentu w oparciu o sprzedaż własną, a także przez pośredników i banki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MGA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Banki / Odwrócona hipoteka domaga się od rządu regulacji