Odwrócona hipoteka w TU Europa

Firma – jako pierwszy ubezpieczyciel na rynku – zaoferuje dożywotnią rentę w zamian za mieszkanie.

Odwróconą hipoteką, czyli dożywotnie świadczenie dla emerytów w zmian za prawo po ich śmierci do domu lub mieszkania, oferowało dotychczas kilkanaście wyspecjalizowanych firm (najbardziej znane to Fundusz Hipoteczny Dom i Fundusz Familia).

Choć produktem interesowały się banki i towarzystwa ubezpieczeniowe, do tej pory żadna z instytucji nie zdecydowała się wejść na ten rynek. TU Europa będzie pierwsze.

— Liczę, że dzięki temu uda się nam zdobyć dużą część tego rynku — mówi Krzysztof Mędrala, wiceprezes TU Europa.

Towarzystwo będzie oferowało produkt klientom indywidualnym. Jest także zainteresowane współpracą z bankami, ale łatwo nie będzie.

— Będziemy rozmawiać z bankami o sprzedaży naszego produktu, ale wiemy, że pracują one nad własnymi odwróconymi hipotekami — wyjaśnia Krzysztof Mędrala.

Atutem TU Europa ma być bezpieczeństwo. Towarzystwo — w przeciwieństwie do pozostałych firm oferujących obecnie odwróconą hipotekę — podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego. Ma też doświadczenie w zarządzaniu ryzykiem i nieruchomościami. Tym chce skusić potencjalnych klientów. Według ubiegłorocznego raportu Polskiej Izby Ubezpieczeń, odwrócona hipoteka nie będzie w Polsce produktem powszechnym.

Jej udział w rynku kredytów hipotecznych ma wynosić mniej niż 5 proc. Rząd pracuje obecnie nad ustawą o odwróconym kredycie hipotecznym, która ma uregulować rynek. Prace toczą się równolegle w resortach finansów i gospodarki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Gawrychowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu