Odzyskaj VAT w krajach UE

Krzysztof Wilk
02-04-2004, 00:00

Akcesja ułatwi polskim przedsiębiorcom oszczędności na wydatkach ponoszonych w Unii.

Otwarcie granic z pewnością spowoduje wzrost aktywności polskich przedsiębiorców w krajach UE. Będzie to się wiązało z ponoszeniem kosztów, niejednokrotnie powiększonych o lokalny podatek VAT. Powstaje pytanie, czy będzie on powiększać koszty uzyskania przychodów polskiego podatnika, czy można próbować odzyskać go w inny sposób?

Legalnie

Przepisy unijne umożliwiają przedsiębiorcom podatnikom VAT, pod pewnymi warunkami, uzyskiwanie zwrotu VAT poniesionego w innych krajach Unii, w których nie są zarejestrowani dla potrzeb tego podatku.

Zgodnie z zasadą neutralności, jedną z podstawowych cech podatku VAT jest obciążenie dopiero faktycznej konsumpcji towarów lub usług. Z tego względu Rada Unii Europejskiej 6 grudnia 1979 roku uchwaliła dyrektywę regulującą zasady zwrotu podatku podmiotom dokonującym zakupu towarów lub usług, posiadającym siedzibę w innym państwie członkowskim (VIII Dyrektywa). Zgodnie z tym aktem, podatnicy, którzy nie zarejestrowali się na terenie innego państwa członkowskiego, mogą odzyskać podatek naliczony na niektórych zakupach dokonywanych w tym kraju.

Jakie warunki

Co do zasady, warunkiem ubiegania się o zwrot podatku jest brak posiadania przez podatnika siedziby stałego miejsca prowadzenia działalności w danym państwie. Ponadto zakupy, z tytułu których podatnik ubiega się o zwrot, powinny być związane z działalnością opodatkowaną prowadzoną w kraju siedziby, czyli w Polsce. Kolejnym wymogiem jest niedokonywanie dostawy towarów ani świadczenia usług na terenie danego państwa UE. Druga zasada nie ma jednak zastosowania, np. gdy podatek z tytułu dostawy usług został rozliczony przez usługobiorcę (import usług) oraz w przypadku świadczenia niektórych usług transportowych i czynności związanych z nimi.

Wnioski o zwrot podatku powinny być składane do odpowiedniego dla każdego z państw członkowskich organu finansowego (urzędu skarbowego). Termin złożenia upływa ostatniego dnia czerwca następującego po roku, w którym dokonywane były zakupy opodatkowane.

Ponadto podatnik powinien dostarczyć organom skarbowym zaświadczenie stwierdzające, że jest on zarejestrowanym podatnikiem od towarów i usług w państwie siedziby (np. w Polsce).

Różne zasady

Na podstawie dyrektywy państwa członkowskie obowiązane zostały do wprowadzenia regulacji dotyczących zasad uzyskiwania zwrotów, limitów kwotowych do których mogą być dokonane zwroty, terminów itp. Z reguły władze podatkowe obowiązane są do dokonania zwrotu VAT w ciągu 6 miesięcy od dnia złożenia wniosku. W praktyce terminy zwrotów uzależnione są od sprawności aparatu administracyjnego i wynoszą od 2-3 miesięcy (w Holandii) do nawet kilku lat (w przypadku Włoch).

Autor jest konsultantem w Zespole VAT, Dział Doradztwa Podatkowego Deloitte

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Krzysztof Wilk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Prawo / Odzyskaj VAT w krajach UE