OECD o wyzwaniach stojących przed Polską

(Tadeusz Stasiuk)
opublikowano: 23-11-2006, 17:24

Najważniejsze problemy, jakie Polska musi rozwiązać, to ograniczanie wydatków publicznych, obniżanie bezrobocia oraz walka z korupcją.

Sekretarz generalny OECD Angel Gurria uważa, że najważniejsze problemy, jakie Polska musi rozwiązać w najbliższym czasie, to ograniczanie wydatków publicznych, obniżanie bezrobocia, stworzenie jednoznacznych rozwiązań prawnych oraz walka z korupcją.

Gurria uczestniczył w czwartek w Warszawie w konferencji z okazji dziesięciolecia członkostwa Polski w Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), z udziałem m.in. ministra gospodarki Piotra Woźniaka i wiceministra Marcina Korolca.

Celem OECD, powstałej w 1960 r. międzyrządowej organizacji gospodarczej, skupiającej obecnie 30 państw, jest koordynacja polityki społeczno-ekonomicznej, by osiągnąć jak najwyższy rozwój krajów członkowskich.

"Polska dołącza obecnie do najszybciej rozwijających się krajów świata" - powiedział w czwartek Gurria. Jako główne atuty naszego kraju wymienił wysoki - ponad 5-proc. wzrost gospodarczy - oraz "kompetentnych i znakomicie wyedukowanych pracowników".

Przypominał, że już przed wstąpieniem w 1996 r. Polski do OECD organizacja ta wspierała nasze reformy na rynku pracy i edukacji, reformę prawa o konkurencji, wdrażanie podatku VAT oraz w walkę z inflacją.

Według sekretarza OECD, obecnie najważniejsze wyzwania stojące przed naszym krajem to walka z bezrobociem, które nadal pozostaje wysokie, redukcja wydatków publicznych i lepsze lokowanie wydatków na cele socjalne oraz obniżenie podatków.

Aby skuteczniej walczyć z korupcją, musimy ustanowić jednoznacznie brzmiące przepisy prawne, które nie pozostawią urzędnikom swobody interpretacyjnej.

Gurria mówił też o nowym wyzwaniach społecznych. Dodał, że stajemy się krajem, z którego nie tylko ludzie emigrują, ale także przyjmującym imigrantów.

"OECD będzie nadal współpracować z Polską i wspierać wdrażanie wszystkich reform" - zaznaczył Gurria.

Minister gospodarki Piotr Woźniak powiedział na konferencji, że "bez przystąpienia do OECD w 1996 r. nasze wejście do UE zapewne nie przebiegłoby tak sprawnie i nastąpiłoby później, niż w 2004 r.". Zaznaczył, że Polska bardzo ceni uwagi OECD.

Według Woźniaka, jego czwartkowe rozmowy z Gurrią dotyczyły głównie poprawy legislacji w Polsce. Zaznaczył, że rząd pracuje nad przyjęciem regulacji, pozwalających określić skutki rozwiązań prawnych na długo przed ich wdrożeniem.

Minister zaznaczył, że polska gospodarka rozwija się bardzo szybko i będzie tak przez co najmniej 12 miesięcy. Dodał, że to tylko ostrożne prognozy. Koniunktura powoduje spadek bezrobocia, które we wrześniu spadło do 15,2 proc. z 15,5 proc. w sierpniu. Podkreślił, że od początku tego roku wzrost eksportu przekracza 20 proc., mimo kłopotów w handlu z Rosją.

OECD co półtora roku ocenia stan gospodarki naszego kraju. Ostatni przegląd, z kwietnia 2006 r., mówił m.in. o administracji rządowej.

Do OECD należy 30 państw, m.in. Wielka Brytania, Francja, USA, Japonia, Kanada, Szwecja, Szwajcaria, Turcja, Meksyk i Korea. W pracach OECD uczestniczy Komisja Europejska. Od 1 czerwca 2006 r. sekretarzem generalnym jest 56-letni Meksykanin Angel Gurria.(Di, PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Tadeusz Stasiuk)

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / OECD o wyzwaniach stojących przed Polską