Czytasz dzięki

OECD podnosi prognozy gospodarcze

Tadeusz Stasiuk, MarketWatch
opublikowano: 16-09-2020, 11:43

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) zweryfikowała w górę swoje globalne prognozy gospodarcze. Przestrzegła jednak przed zbyt szybkim zaostrzaniem polityki monetarnej i gospodarczej, w tym wycofywania się z wprowadzonych w związku z pandemią programów ratunkowych. .

Uaktualniona projekcja zakłada, że globalna gospodarka w 2020 r. skurczy się o 4,5 proc. zaś w przyszłym kroku odnotuje odbicie rzędu 5 proc. Wcześniejsze szacunki mówiły natomiast o 6 proc. spadku w br. i wzroście o 4,8 proc. w 2021 r. 

OECD logo
Zobacz więcej

OECD logo ITAR-TASS/Stanislav Krasilnikov/FORUM.

OECD uzasadniła korektę lepszymi niż oczekiwano danymi z Chin i Stanów Zjednoczonych oraz masowymi programami stymulacyjnymi. Chociaż prognozy są dosyć optymistyczne, OECD oczekuje, że pod koniec przyszłego roku, produkcja w wielu krajach nadal będzie poniżej poziomów z końca 2019 r. 

Prognoza sugeruje, że PKB Stanów Zjednoczonych skurczy się w 2020 r. o 3,8 proc. i wzrośnie o 4 proc. w następnym. Z kolei chińska gospodarka ma w bieżącym roku odnotować wzrost o zaledwie 1,8 proc., który w 2021 r. ma przyspieszyć do 8 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, MarketWatch

Polecane