OECD postuluje zaostrzenie reguł finansowania partii

PAP
opublikowano: 04-02-2016, 17:57

Wiele państw wysoko rozwiniętych nie egzekwuje w pełni reguł finansowania partii politycznych lub tworzy w tej dziedzinie luki prawne, które mogą wykorzystywać potężne prywatne grupy interesów - głosi opublikowany w czwartek raport OECD.

"Tworzenie polityki nie powinno być na sprzedaż dla tego, kto zaoferuje najwięcej" - powiedział sekretarz generalny Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) Angel Gurria prezentując w jej siedzibie w Paryżu dokument zatytułowany "Finansowanie demokracji: fundusze dla partii politycznych i kampanii wyborczych oraz ryzyko politycznego przechwycenia".

Zobacz więcej

Wybory, urna

Tomasz Adamowicz_FORUM

Z zawartej w nim analizy finansowania partii politycznych w 34 państwach członkowskich OECD wynika, że prywatni darczyńcy ustawicznie wykorzystują pożyczki, składki członkowskie i wpłaty od stron trzecich do obchodzenia limitów wydatków lub maskowania dotacji. Zaostrzenie reguł i bardziej zdecydowane stosowanie sankcji pomogłoby w odtworzeniu publicznego zaufania w czasie, gdy wyborcy w państwach wysoko rozwiniętych okazują rozczarowanie partiami politycznymi i obawiają się, że procesy demokratyczne mogą zostać przechwycone przez prywatne grupy interesów - podkreśla raport.

"Gdy na politykę mają wpływ bogaci donatorzy, jej reguły są naginane na korzyść nielicznych i przeciwko interesom wielu. Utrzymanie rygorystycznych standardów w finansach politycznych jest kluczowym elementem naszej walki o zmniejszenie nierówności i przywrócenie zaufania do demokracji" - zaznaczył Gurria.

Według raportu w 17 z 34 państw OECD anonimowe dotacje dla partii politycznych są zakazane całkowicie, w 13 obowiązuje ich zakaz powyżej określonej wysokości, a w czterech są dozwolone. Tylko w 16 państwach wprowadzono górne limity wydatków na kampanie wyborcze zarówno w odniesieniu do partii, jak i poszczególnych kandydatów. "Ponadto brak niezależności lub prawnej egzekutywy u niektórych instytucji nadzorczych umożliwia znaczącym darczyńcom uzyskiwanie takich korzyści jak ulgi podatkowe, dotacje państwowe, preferencyjny dostęp do publicznych kredytów i zamówień publicznych" - czytamy w dokumencie OECD.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Polityka / OECD postuluje zaostrzenie reguł finansowania partii