OF: Dobre wieści z resortu finansów

Łukasz Wróbel, Emil Szweda
opublikowano: 03-11-2008, 17:59

Wiadomością dnia są doniesienia z resortu finansów. Według szacunków mimisterstwa, inflacja topnieje. Z 4,8 proc. w  sierpniu zrobiło się 4,2 proc. w październiku. Już mówi się o obniżkach stóp.

Na razie dwóch członków Rady Polityki Pieniężnej wspomniało o możliwych obniżkach stóp jeszcze w tym roku i co prawda dosyć ostrożnie, ale zapewne pierwszej obniżki doczekamy przed upływem sześciu miesięcy, jeśli sprawy będą układać się tak jak do tej pory. Resort przeprowadził dziś kolejną aukcję bonów ustalając podaż widełkową (200-500 mln PLN dla bonów 13-tygodniowych i 0,5-1,5 mld PLN dla bonów rocznych), nie można więc jednoznacznie przesądzić, czy aukcja się udała. Łączny popyt wyniósł 3,2 mld PLN, ale całej oferty nie sprzedano (475 mln bonów 13-tygodniowych i 815 mln PLN bonów rocznych). Na świecie indeksy PMI dla produkcji spadły w eurolandzie i (USA) bardziej niż oczekiwano, w Anglii indeks wzrósł (wbrew prognozom).


SYTUACJA NA GPW
W poniedziałek WIG20 nie zdołał utrzymać się powyżej kreski do końca notowań i zakończył dzień spadkiem o 0,4 proc. Pozostałe indeksy lekko zyskały na wartości, a na całym rynku w górę poszły kursy 192 spółek przy 100 spadających. Po znakomitym poprzednim tygodniu chętnych do kupowania akcji jednak nie ma zbyt wielu, co widać po skromnych obrotach - wartość handlu podliczono na ok. 1,2 mld PLN, z czego większa część przypadła na taniejące walory. Inwestorzy wstrzymują oddech licząc na kontynuację zwyżek, ale większość informacji z zagranicy i komunikatów spółek nie przemawia za powrotem kapitału na rynki akcji. Kolejni deweloperzy odwołują prognozy wyników bądź zawieszają prace przy części projektów - ostatnio do tego grona dołączyły J.W.Construction, LC Corp oraz Orco. Z kolei wiadomość o weryfikowaniu planów inwestycyjnych PKN Orlen niespecjalnie podziałała na akcjonariuszy spółki - akcje potaniały o niespełna 1 proc.


GIEŁDY W EUROPIE
Przedstawiciel Komisji Europejskiej stwierdził w poniedziałek, że perspektywy rysujące się przed państwami Unii Europejskiej są ponure jak dzisiejsza pogoda w Brukseli. Warunki biznesowe na najbliższe miesiące przedstawiają się równie nieciekawie, co pokazują choćby agregaty makroekonomiczne (np. indeksy nastrojów w sektorze wytwórczym) czy szereg komunikatów ze spółek. Niemiecki Commerzbank zmuszony stratami poniesionymi w związku z upadkiem Lehman Brothers sięgnął po ponad 8 mld euro państwowej pomocy, francuski Societe Generale zarobił w ciągu ostatnich trzech miesięcy o 84 proc. mniej niż przed rokiem. Lista branż będących w opałach nie ogranicza się do banków - sieci supermarketów Tesco i Carrefour otrzymały od analityków rekomendacje "sprzedaj", a amerykański Circuit City handlujący elektroniką zapowiedział zamknięcie 155 oddziałów. Indeksy giełdowe oscylowały wokół poziomów z piątku.


WALUTY
Złoty początkowo zyskiwał na wartości, ale informacje o wynikach aukcji bonów okazały się mało satysfakcjonujące dla inwestorów, podobnie jak rozbudzanie oczekiwań na obniżki stóp w Polsce. Stąd początkowy spadek kursów został skorygowany. I tak frank podrożał z 2,35 do 2,40 PLN, dolar z 2,71 do 2,78 PLN, a euro z 3,48 do 3,54 PLN. Kilka tygodni temu takie wahania byłyby przedmiotem doniesień w pierwszych stron gazet, dziś nie robią na nikim wrażenia.
Próba odbicia euro do 1,29 USD i powrót do 1,276 USD w ogóle odczytywana jest jako wyraz niewielkiej zmienności rynku, ale trudno się spodziewać innych reakcji inwestorów po naprawdę silnych emocjach z poprzednich tygodni.


SUROWCE
Baryłka ropy kosztowała w poniedziałek po południu 66,7 USD. Na stacjach paliwowych w USA cena benzyny spadała 46 dzień z rzędu i osiągnęła najniższy poziom od 19 miesięcy. Amerykanie płacą obecnie średnio 2,46 USD za galon, a jeszcze latem za odpowiednik 3,8 litra paliwa kosztował ponad 4,1 USD. Eksperci zwracają jednak uwagę, że rozpoczynający się sezon zimowy może pomóc producentom w wydźwignięciu ceny ropy lub wyhamowaniu spadków. W dalszym ciągu pojawiają się prognozy mówiące o kontynuacji wyprzedaży na rynku surowcowym - analitycy Societe Generale obniżyli prognozę z 114 USD do 72 USD za baryłkę i spodziewają się, że w grudniu OPEC obniży ponownie poziom wydobycia ropy. Analitycy Goldman Sachs poszli jeszcze dalej i nie wykluczają, że ich ostatnie szacunki mówiące o cenie 70 USD na koniec roku mogą wkrótce zostać zweryfikowane w dół. Spora część rafinerii operuje obecnie na granicy opłacalności, a cena baryłki poniżej 60 USD byłaby katastrofą dla większości krajów eksportujących surowce energetyczne.


Komenatrz przygotowali: Łukasz Wróbel (giełdy zagraniczne, surowce, GPW) i Emil Szweda (wydarzenie dnia, waluty) z Open Finance.

Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
×
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Łukasz Wróbel, Emil Szweda

Polecane