OFE odrobiły część lipcowych strat

Katarzyna Ostrowska
03-09-2002, 00:00

W sierpniu fundusze emerytalne odpracowały część strat, które poniosły w lipcu, który był najgorszym miesiącem pod względem inwestycji w tym roku. Średnia zmiana jednostki w minionym miesiącu wyniosła 2,26 proc. Najlepiej poradziły sobie OFE: ING NN oraz Bankowy.

Sierpień okazał się dla funduszy emerytalnych pomyślniejszym miesiącem niż lipiec. Średnia zmiana jednostki wyniosła 2,26 proc. wobec minus 1,96 proc. w lipcu, który zresztą był najgorszym miesiącem w tym roku pod względem inwestycji. W czerwcu zresztą też nie było lepiej — OFE średnio wypracowały minus 1,3-proc. miesięczną stopę zwrotu.

Główne indeksy wzrosły w sierpniu — WIG o 4,08 proc., a WIG 20 o 5,31 proc. Można było zarobić nawet 20 proc. na akcjach dużych spółek, jak BRE Banku, BZ WBK i TP SA, które większość OFE posiada w portfelach.

Najlepszy wynik w sierpniu wypracowały OFE: ING Nationale-Nederlanden (3,05 proc.), Bankowy (3,03 proc.) oraz PZU Złota Jesień (2,94 proc.).

— Na GPW przyszła kolej na spółki z naszego portfela, których akcje, nawet bez naszej pomocy, zaczęły rosnąć. Stąd dobry wynik w sierpniu. Wakacje miały być słabym okresem dla inwestycji. Sierpień pokazał, że tak nie było i pozwolił odrobić straty z lipca — mówi Ewaryst Zagajewski, dyrektor biura inwestycji w PKO/Handlowy PTE.

Gorzej powiodło się w sierpniu funduszom Pekao (1,16 proc.) oraz Skarbiec-Emerytura (1,36 proc.).

Na miesiąc przed oficjalnym wyliczeniem stóp zwrotu funduszy za 24 miesiące inwestycji średnia arytmetyczna zmiana jednostki wyniosła 16,08 proc., a minimalna wymagana stopa zwrotu — 8,04 proc. Wszystkie OFE wypracowały minimalną stopę, żadnemu PTE nie grozi więc dopłata z tytułu nieosiągnięcia jej przez OFE. Będzie to więc już drugie z rzędu liczenie stóp zwrotu bez dopłat. Najwyższą stopę zwrotu miały fundusze: Sampo (25,87 proc.), ING NN (23,37 proc.) oraz PZU Złota Jesień (21,87 proc.). Najbliżej minimalnej stopy zwrotu był Pocztylion (9,5 proc.) oraz Skarbiec—Emerytura (10,88 proc.). Według Ewarysta Zagajewskiego, wrzesień i październik były historycznie dobrym okresem do inwestycji, stąd można spodziewać się, że na warszawskiej giełdzie nastąpi odbicie.

ZUS przekazał OFE w sierpniu zaledwie 495,97 mln zł wobec blisko 1,15 mld zł w lipcu. Od początku roku fundusze otrzymały natomiast 6,26 mld zł, co stanowi 54 proc. kwoty, którą powinny otrzymać w tym roku według planu budżetowego (11,55 mld zł). Aktywa OFE wyniosły z kolei 26,64 mld zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Ostrowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / OFE odrobiły część lipcowych strat