OFE: rząd cieszy się z noweli

Katarzyna Ostrowska
opublikowano: 31-07-2003, 00:00

Jesteśmy zadowoleni z nowych regulacji — tak Krzysztof Pater, wiceminister gospodarki i pracy, skomentował przyjęcie przez Sejm noweli ustawy o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych.

W nocy z wtorku na środę Sejm znowelizował ustawę o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych.

— Zakończył się długi proces korygowania II filaru reformy emerytalnej. Jesteśmy zadowoleni, że nowelizacja przeszła większością głosów. Sądzę, że już 5-6 sierpnia zajmie się nią Senat — mówi Krzysztof Pater, wiceminister gospodarki i pracy.

Jego zdaniem, cel nowelizacji, polegający na obniżeniu kosztów funkcjonowaniu systemu, obciążeń dla klientów oraz wykreowaniu konkurencji na rynku, został osiągnięty.

Najważniejsze zmiany w ustawie dotyczą opłat. Do 2010 r. PTE będą mogły pobierać maksymalnie 7-proc. opłatę od składki.

— PTE mają pełną swobodę w kształtowaniu opłat. Obecnym klientom nie będzie można jednak jej podnieść, jeśli w dniu wejścia w życie ustawy była ona niższa — twierdzi Krzysztof Pater.

Od 2011 r. wysokość opłaty będzie spadać, by od 2014 r. wynieść maksymalnie 3,5 proc.

Opłata za zarządzanie będzie też składać się z dwóch części. 10 proc. z niej pójdzie na tzw. rachunek premiowy, na którym zbierane będą środki na wynagradzanie najlepiej inwestujących funduszy. Część stała opłaty została uzależniona od wysokości aktywów OFE.

We wrześniu 2004 r. wyniki inwestycyjne OFE zostaną rozliczone po raz pierwszy według nowych zasad: będą oceniane co pół roku, czyli w marcu i we wrześniu, a nie, jak obecnie, co kwartał, i za okres ostatnich trzech lat, a nie dwóch. Minimalna wymagana stopa zwrotu będzie liczona na dotychczasowych zasadach, ale maksymalny udział każdego OFE w kształtowaniu średniej stopy zwrotu ograniczono do 15 proc. Przepisy dotyczące opłat wchodzą w życie 1 kwietnia 2004 r.

Nowelizacja likwiduje także rachunek rezerwowy. Podnosi zaś do 0,5 proc. opłatę na rzecz Funduszu Gwarancyjnego.

Nowela umożliwia funduszom inwestowanie w nowe instrumenty (pochodne, fundusze inwestycyjne zamknięte, nabywanie waluty w celu rozliczania transakcji zagranicznych, pokrywanie kosztów zagranicznych oraz zawierania lokat bankowych w walucie).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Ostrowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / OFE: rząd cieszy się z noweli