OFE rządzą rynkiem

  • Emil Szweda
opublikowano: 21-01-2013, 00:00

Na koniec roku OFE miały w księgach 37 proc. obligacji korporacyjnych notowanych na Catalyst.

W większości przypadków chodzi o papiery dużych firm notowanych tylko na Bond Spot. BBI Development, Best, BOŚ, GNB, GPW, Kofola, Kredyt Inkaso, Kruk, MCI, Mak Dom, Multimedia Polska, OT Logistics, Trakcja, Orzeł, Pragma Faktoring, Bank Pocztowy i Electus — obligacje tych firm z detalicznej części Catalyst znajdowały się na koniec roku w portfelach OFE. Z tej grupy tylko papiery Mak Dom, Trakcji i Electusa notowane są nieznacznie poniżej nominału, zatem obecność OFE w strukturze obligatariuszy świadczy o wyborze przez zarządzających OFE firm o kondycji finansowejemitentów niebudzącej wątpliwości także pozostałych inwestorów i może być pewną wskazówką.

Generalnie udział OFE w strukturze obligacji notowanych na Catalyst należy uznać za bardzo wysoki i niekoniecznie jest to tylko zaletą rynku. Liczba transakcji przeprowadzanych na Catalyst to znak, że inwestorzy instytucjonalni należą do wiernych obligatariuszy. Stosowanie strategii „kup i trzymaj” (i sprzedawaj w razie kłopotów emitenta po każdej cenie) właśnie na Catalyst zdaje świetnie egzamin i doskonale pasuje do strategii OFE jako dużych instytucjonalnych inwestorów nieczęsto zmieniających raz obrany kierunek inwestycji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Emil Szweda

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy