OFE sprzedawały akcje w październiku

opublikowano: 21-11-2017, 22:00

W październiku OFE sprzedały akcje za 729 mln zł — szacuje Maciej Marcinowski, analityk Trigon Domu Maklerskiego.

Podaż dotyczyła zarówno akcji polskich (464 mln zł), jak i zagranicznych (265 mln zł). — Przyczyną mógł być zwiększony suwak po obniżeniu wieku emerytalnego (1,3 mld zł w październiku, 0,9 mld zł w listopadzie). Najwyraźniej fundusze nie chciały jeszcze bardziej zwiększać udziału akcji, gdyby pokryły suwak tylko z gotówki — uważa Maciej Marcinowski.

Jak zaznacza, w październiku nie było dużych transakcji na rynku pierwotnym, więc przedstawione szacunki dotyczą przede wszystkim rynku wtórnego na GPW. Alokacja OFE w polskie akcje wzrosła m/m o 0,4 pkt. proc., do 79,4 proc.. 11 z 12 funduszy posiadają powyżej 75 proc., więc jeżeli w obliczu nowej reformy polskie akcje byłyby wykluczone w procesie przekazywania 25 proc. aktywów do FRD, wymagałoby to sprzedaży akcji za około 8,0 mld zł — szacuje analityk Trigon DM.

Średnia ważona jednostka OFE wzrosła w październiku o 0,8 proc., najlepszy wynik osiągnął Pekao OFE (+1,3 proc.), najgorszy — Bankowy OFE (+0,4 proc.). Od początku roku najbardziej na plusie jest PZU OFE (+20,7 proc.), a najsłabszy wynik ma Aegon OFE (+16,5 proc.).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu